Source-pathway-receptor-consequence conceptual model for flooding and tsunami at the Ayamama river and coastal area
Ayamama nehri ve kıyı alanında tsunami ve nehir taşkını için kaynak-yol-alıcı-sonuç kavramsal modeli uygulaması
- Tez No: 668310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZAR ÖZYURT TARAKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Nehir havzalarında ve kıyı alanlarında yağış, tsunami ve fırtına gibi birçok sel kaynağı vardır. Bu tehlikelerin riskini değerlendirirken, fırtına kaynağını anlamak ve aynı zamanda taşkın alanının karakteristiklerini ögeler arasındaki bağlantıları dikkate alarak tanımlamak da önemlidir. Sayısal hidrolik modeler riski değerlendirmek için yaygın olarak kullanılsa da, belirli bir yerin veya popülasyonun taşkına maruziyeti ve duyarlılığı arasındaki çoklu bağlantıların açıklaması kolayca elde edilemez. Ayrıca, bunlar veri, kaynağın kalitesi ve hesaplama araçlarıyla sınırlandırılabilirler. Kaynak-Yol-Alıcı-Sonuç (KYAS) kavramsal modeli, içindeki her bir öğenin ilişkilerini anlık görüntü olarak tanımlayan taşkın alanını tanımlamak için alternatif bir yöntemdir. KYAS kavramsal modeli, çalışma alanını, mevcut taşkın koruma yapılarını, taşkın kaynağının arazi ve tüm paydaşlarla ilişkisinin daha iyi anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'un Ayamama Nehri ve Bakırköy kıyı şeridi kısmınlarındaki nehir ve tsunami taşkınlarını KYAS kavramsal modelini kullanarak analiz etmektir. Bu çalışma alanında son 20 yılda birden fazla nehir taşkını yaşanmıştır ve kıyı bölgesi de tsunamiye oldukça kırılgandır. KYAS modeli kıyı taşkın alanının görünümünü iyi bir alternatif olarak temsil ederken, farklı modelleme yaklaşımlarını karşılaştırmak için bu alanda HEC-RAS ve NAMI DANCE sayısal modelleri de oluşturulmuştur. HEC-RAS modeli 500 yıl dönüş periyodu taşkın debisiyle çalıştırılmış ve NAMI DANCE modeli Büyükçekmece sahilinde beklenen toprak kayması kaynağına bağlı çalıştırılmıştır. Sayısal modeler için CORINE veri tabanı, ölçüm gözlemleri, meteorolojik veriler, sayısal yükseklik modeli kullanılmaktadır. Çalışma alanı için sonuçlar, birden fazla alıcı için yol görevi gören konumları vurgulamaktadır. Bu konumlar, koruma önlemleri almak için uygun yerler olarak kabul edilebilir. Çalışmaların çıktısı, KYAS modellerinin kritik alanların nicel bir analizini sağlayamasa da, farklı taşkın kaynakları için karmaşık bir taşkın alanı üzerinde yayılımı tanımlamak için etkili bir yol olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
There are many sources of flooding of river basins and coastal areas such as precipitation, tsunami, and storm surge. When assessing the risk of these hazards, it is important to understand the source but also to define the flood plain characteristics considering links between elements of flood plain. Although numerical hydraulic models are widely used to evaluate the risk quantitatively, description of the multiple links between exposure and susceptibility of a specific location or population is not achieved easily. Also, they can be limited by data, quality of resources and computational tools. Source-Pathway-Receptor-Consequence (SPRC) conceptual model is an alternative method to define flood plain that describes relationships of each element inside as a snapshot. SPRC conceptual model aims to provide better understanding of the study area, existing flood protection structures, the relationship of the flood source, land use and all stakeholders. The aim of this study is to analyze the tsunami inundation and river flooding at the Ayamama River and Bakırköy coastline of Istanbul by using SPRC conceptual model. This study area has experienced multiple river flood events in the last 20 years and the coastal area is highly prone to tsunami. While SPRC model represents an alternative view for coastal flood plain, HEC-RAS and NAMI DANCE numerical models are also constructed for this area in order to compare different approaches of modelling. HEC-RAS model was run with 500 year return period flood and NAMI DANCE model was run with expected land slide source in the Büyükçekmece coast. For numerical models, CORINE database, gauge observations, meteorological data, numerical elevation model are used. For the study area, the results highlighted those locations which act as pathway for multiple receptors. These locations can be assumed as suitable locations for protection measures. Output of the studies showed that although SPRC models cannot provide a quantitative analysis of the critical areas, it can be an efficient way to describe the propagation of flood over a complex flood plain for different type of flood sources.