Yarıasal halkalarda α- merkezleyen dönüşümler
α- centralizer mappings in semiprime rings
  1. Tez No: 668311
  2. Yazar: SEDA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOÇ SÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Yarıasal halkalar üzerinde α- merkezleyen dönüşümler konusununda hazırlanan bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde tezi anlamada ve okumada kolaylık sağlayacak bazı genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise tezde kullanılan referans sonuçları sunulmuştur. Son bölümde ise 2001 yılında J. Vukman tarafından ele alınan her x,y ∈ R için T(xyx)=xT(y)x koşulu ile 1995 yılında L. Molnar tarafından ele alınan her x,y ∈ R için T(xyx)=T(x)yx koşulu her u ∈ U için karesel kapalı ve merkezi olmayan bir Lie ideal üzerinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which investigates the issue of α-centralizer mappings on semiprime rings, consists of three chapters. In the first part, some general information that will make it easier to understand and read the thesis is given. In the second part, used reference results are presented. In the last part, for all x,y ∈ R T(xyx)=xT(y)x which was discussed by J. Vukman in 2001 and for all x,y ∈ R T(xyx)=T(x)yx which was discussed by L. Molnar in 1995, it has been studied on a square closed and noncentral Lie ideal for all u ∈ U.