İslamiyet öncesi Türk aile töresinin İslam hukuku bağlamında incelenmesi
Analyzing of pre-Islamic Turkish family customs in the context of Islamic law
  1. Tez No: 668350
  2. Yazar: MUSAB MURŞİD ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İslamiyet öncesi dönemde Orta-Asya'da yaşan Türkler göçebe bir yaşam tarzına sahiptirler. Toplumsal düzen, töre adı verilen sözlü bir hukuk ile sağlanmaktadır. Sekizinci yüzyıldan itibaren İslam dini ile tanışan ve gruplar halinde müslüman olan Türkler; o günden bugüne İslam dini kuralları ile yaşamışlardır. Türklerin müslüman olması ile ilgili çeşitli görüşler mevcuttur. Türklerin müslüman olmasının nedenini Türk töresinin İslam dininin kuralları ile benzer olduğunu savunanlar olduğu gibi Türklerin töresinin İslam dini ile benzer olmadığını, Türklerin müslümanlığa zorlandığını savunanlar da olmuştur. Aile ile ilgili hükümler her toplumda yaşayan ve gözlemlenebilen kurallardır. Türk töresinin aile ile ilgili kurallarını İslam hukuk bağlamında inceleyerek iki hukuk anlayışının birbirine benzerliğinin neler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yaklaşık on beş başlık altında incelenen bu konulardan on iki tanesinin birbirine benzediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turks who lived in Central Asia in the pre-Islamic period have a nomadic lifestyle.The social order is provided by an oral law called custom. Turks, who were accepted the religion of Islam from the eighth century and became Muslim in groups, have lived with Islamic religious rules since then. There are various opinions regarding the Turks being Muslim. There were also those who argued that the reason why Turks are Muslims is that the Turkish tradition is similar to the rules of the Islamic religion, and that the Turkish tradition is not similar to the religion of Islam and that the Turks are forced to Islam. Provisions regarding the family are living and observable rules in every society. By analyzing the family rules of Turkish tradition in the context of Islamic law, the similarities between the two legal conceptions have been revealed. Twelve of these subjects, which were examined under approximately fifteen titles, were found to be similar.