Avrupa Birliği güvenlik politikalarında uluslararası göç sorunsalı: Afrika ve Suriye kökenli göç krizleri
The international migration issue in European Union security policies: Migration crises of Africa and Syria
  1. Tez No: 668368
  2. Yazar: SİBEL YANIK ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
İnsanlık tarihinin her safhasında görülen göç vakıası insanların bulundukları muhitten başka coğrafyalara hareket etmelerini ifade etmektedir. II. Dünya Savaşı sonrasında politikleşen göç hadisesi 1973 Petrol Krizi sonrasında kısıtlanmaya tabi tutulmuş; Soğuk Savaş sonrasında ise çeşitlenen güvenlik konuları arasına dâhil edilmiştir. 11 Eylül saldırıları ve Avrupa'nın merkezlerinde meydana gelen patlamalar neticesinde de iyiden iyiye güvenlik politikalarının odağı haline gelen göç hadisesi istenmeyen bir olgu olarak“güvenlikleştirilmiştir”. Ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyinin yüksek olmasından dolayı çekici unsurlara sahip olan Avrupa, hem dünyanın en az gelişmiş bölgelerinin bulunduğu Afrika'dan hem de kargaşa ve istikrarsızlığın hâkim olduğu Orta Doğu'dan göç almaktadır. İki vaka incelemesinin yapıldığı tez çalışmasında ilk olarak Afrika'dan Avrupa'ya göçün dinamikleri üzerinde durulmuştur. İkinci olarak, Arap Baharı'nın rüzgârıyla Suriye'de patlak veren iç savaş sonrasında gelişen göç akışının Avrupa üzerindeki derin etkileri ve hem AB'nin hem de üye devletlerin bu göç akışına verdiği tepkiler incelenmiştir. Avrupa'da göçün güvenlikleştirilmesinin analizlerinin yapıldığı bu çalışmada Avrupa Birliği'nin üyeleri ile uyumlu ortak göç politikası oluşturma çabası üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada AB'nin güvenlik merkezli oluşturduğu göç politikalarının kendi kuruluş ilkeleri olan“Adalet, Özgürlük ve Eşitlik”gibi insan haklarına saygı ilkeleri ile uyuşmadığı ve kısıtlayıcı göç politikalarının düzensiz göçü artırdığı yönünde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, which is seen at every stage of human history, refers to the movement of people from the geography where they are in, to other geographies. Politicized after World War II, migration has been subjected to restrictions since the 1973 Oil Crisis and it has been included among the diversified security issues after the Cold War. As a result of the September 11 attacks and the explosions in the centers of Europe, the migration, which has become the focus of security policies, has been“securitized”as an undesirable phenomenon. Europe, which has attractive elements due to its high level of economic and social development, receives immigration from both Africa, where the world's least developed regions, and the Middle East, where turmoil and instability prevail. In this thesis, in which two case studies were conducted, firstly, analyzes were made on the dynamics of migration from Africa to Europe. Secondly, the deep effects of the migration flow that developed after the civil war that broke out in Syria with the winds of the Arab Spring on Europe and the reactions of both the EU and the member states to this migration flow were examined. In this study, where the securitization of migration in Europe is analyzed, the effort to create a common immigration policy compatible with the members of the European Union is emphasized. Moreover, it has been evaluated that the EU's security-centered immigration policies do not comply with its own principles of“Justice, Freedom and Equality”, which are the principles of respect for human rights, and furthermore, restrictive migration policies increase irregular immigration.