AB'nin güvenlik politikalarında Kuzey Afrika'nın yeri ve önemi
The status and significance of North Africa in EU security policies
  1. Tez No: 528748
  2. Yazar: ABDULLAH ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile birlikte uluslararası güvenlik ortamında etkin bir rol üstlenen AB'nin uygulamaya koyduğu güvenlik politikaları açısından Kuzey Afrika çok önemli bir yere sahiptir. AB, Kuzey Afrika ile olan güvenlik ilişkilerini Kopenhag Okulu'nun güvenlik teorileri ile açıklanabilecek şekilde geniş bir yelpazede değerlendirmektedir. Bu teoriden hareketle Kuzey Afrika, AB güvenliğine askerî, siyasî, toplumsal, ekonomik ve çevresel açılardan ciddi tehdit oluşturmaktadır. AB; AB Komşuluk Politikası ve Avrupa-Akdeniz Ortaklığı mekanizmaları ile Kuzey Afrika ülkeleri ile karşılıklı dayanışma içerisinde hareket ederek, güvenlik açısından istikrarlı bir yapı oluşturmaya çalışmaktadır. 2011 yılında Kuzey Afrika'da yaşanan Arap Baharı süreci, AB ve Kuzey Afrika ülkeleri arasındaki güvenlik ilişkisini derinden etkilemiş ve önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu nedenle, Arap Baharı sonrası dönemde derinleşen Kuzey Afrika kaynaklı terörizm, enerji arzı sorunları, çevresel sorunlar, göç ve İslamafobi vb. hususlar AB'nin kurumsal mevcudiyetini tehdit eder nitelik taşımaktadır. AB'nin güvenliğinde Kuzey Afrika ülkelerinin yakın bir gelecekte de tehdit oluşturacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
North Africa has a crucial place in terms of the security policies put into practice by the EU, which has started to play an active role in the international security environment after the end of the Cold War. EU evaluates security relations with North Africa in a wide range that can be explained by the Copenhagen School's security theories. Based on this theory, North Africa poses serious threats to EU security in terms of the military, political, social, economic and environmental sectors. The EU aims to create a stable structure in terms of security via the EU Neighborhood Policy and the Euro-Mediterranean Partnership mechanisms by acting with the North African countries in a mutual solidarity. The Arab Spring process in North Africa in 2011 deeply affected the security relationship between the EU and the countries of North Africa and caused significant consequences. For this reason, North Africa based terrorism, energy supply problems, environmental problems, migration and Islamophobia etc. deepened in post Arab Spring term are threatening the institutional presence of the EU. It is estimated that North African countries still will be a threat for EU security in the near future.