The effect of oriented seismic ground motion on structures
Deprem yer hareketi yönlendirilmesinin yapılar üzerine etkisi
  1. Tez No: 668475
  2. Yazar: SOUKAINA MELLOUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU HARMANDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Deprem afetleri yapılara ve insanlara büyük zarar vermektedir. Bu bağlamda, yapıların depremde ve deprem sonrasında insanların hayatlarını doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz yönde etkilememesi için en güvenilir şekilde modellenip, tasarlanıp, inşa edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere, tektonik plakalardaki enerji birikimi depremlere neden olmaktadır. Enerjinin açığa çıkması sismik dalgalarla gerçekleşmektedir. Deprem dalgaları sismometreler tarafından kayıt edilmektedir. İnşaat mühendisliğinde, sismik kayıtlar yapıların zaman tanım alanı analizlerinde kullanılmaktadır. Bu veriler kayıt edildikleri gibi kullanılmaktadır. Bazen doğu-batı ve kuzey-güney bileşenleri olarak kaydedilmektedirler, bazen de sismometrenin konumuna göre belirli açılarla kaydedilmektedirler. Gerçekte bir yapıya etki eden depremin yönü bilinmemektedir. Bu çalışma, sismik verileri belirli açılarla yönünü değiştirerek en büyük sismik veriyi bulmayı ve hem hâlihazırda kaydedilen kayıtlarla hem de en büyük sismik veriyi veren yöndeki kayıtlarla dinamik analiz yapılmasını hedeflenmektedir. Öncelikle yakın fay ve uzak fay etkisi göz önünde bulundurulacaktır. Daha sonra zemin tiplerine (yumuşak, orta sert ve sert zemin) ve fay mekanizmalarına (yanal atımlı, normal, ters fay) göre sınıflandırılma yapılacaktır. En son, kayıtların enerjilerini gösteren bir parametre olan Arias şiddetine göre kayıtlar analizde kullanılacaktır.. Dinamik analiz sonuçlarında en büyük tepe yer değiştirmesi, taban kesme kuvveti, zaman tanım alanında ivme, yer değiştirme grafikleri, ivme ve yer değiştirme spektrumları kayıtların yönünün değişmemiş halleri ile kıyaslama yapılacaktır. Bu tez çalışması, BAP 20/114/01/2 numaralı Bilimsel Araştırma Projesiyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquake disasters have caused great damage to buildings and people. In this context, the structures should be modeled, designed and built in the most reliable way so that it does not adversely affect the lives of people directly or indirectly during and after the earthquake. As it is known, the accumulation of energy in tectonic plates causes earthquakes. The release of energy occurs through seismic waves. These seismic waves are recorded by seismometers. The recorded seismic data are used in the nonlinear time history analysis of structures in civil engineering. These recorded data are used as they are downloaded. Sometimes the earthquake data are recorded in east-west and north-south directions, sometimes they may be recorded at specific angles according to the position of the seismometer. In fact, the direction of the earthquake affecting a structure is unknown. This study aims to find the largest peak ground acceleration by changing the direction of the seismic data with certain angles. It is aimed to perform dynamic analysis with both the records recorded already and with the oriented records giving the largest seismic data. The near-fault and far fault effects are considered. The classification is performed according to soil types (soft, stiff, and hard soil) and fault mechanisms (strike-slip, normal, reverse fault). Moreover, Arias intensity is used in the classification. The results of dynamic analysis for recorded and oriented data are compared in terms of roof displacement; base shear; acceleration and displacement time history; acceleration and displacement spectra. This thesis was supported by the Scientific Research Project BAP 20/114/01/2.