Hydrothermal aging effects on mechanical properties of hybrid composites
Hidrotermal yaşlanmanın hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 668479
  2. Yazar: ZEYNAL ABİDİN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, hidrotermal yaşlanmanın cam/aramid/epoksi hibrid kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Kompozit numuneler saf su ve deniz suyunda 1000 saat boyunca 25°C ve 70°C sıcaklıkta yaşlandırılmıştır. Bu çalışma iki kısma ayrılabilir. Çalışmanın ilk bölümünde, hibrid/hibrid olmayan kompozitlerin saf su/deniz suyu emilimleri periyodik olarak ölçülmüş ve Fick yasasına göre analitik olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, yaşlanmaya maruz kalan numunelere mekanik testler (çekme, eğilme ve darbe testleri) uygulanmıştır. Test numuneleri kuru, ıslak ve tekrar kurutulmuş olarak üç gruba ayrılmıştır. Çalışma sonunda örneklerin kırılma tipleri gözlenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki su tipi, sıcaklık ve kumaşların sıralanışı kompozitlerin su emiliinde doğrudan etkilidir. Aramid/epoksi laminatlar cam/epoksi laminatlardan daha fazla su emmiştir. Ayrıca, aramid kumaşlar dış yüzeye yerleştirildiyse hibrit kompozitler daha fazla su emmiştir. Mekanik test sonuçları, saf/deniz suyunun hibrit/hibrit olmayan kompozitlerin mekanik özelliklerinin değişmesine neden olduğunu göstermiştir. Su tipi, sıcaklık, kumaş sıralanışı, numunelerin test edilme koşullarının (kuru, ıslak, yeniden kurutulmuş) hibrit/hibrit olmayan kompozitlerin mekanik özellikleri üzerinde bir etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current study, hydrothermal aging effect on mechanical properties of glass/aramid/epoxy hybrid composites investigated experimentally. Composite specimens immersed in distilled water and sea water at 25°C and 70°C temperatures for 1000 hours. This study can be divided into two parts. In the first part of study, the distilled/sea water gain of hybrid/non-hybrid composites were weighted periodically and calculated analytically according to Fick's law. In the second part of the study, mechanical tests (tensile, flexural and impact tests) were conducted to the samples exposed to aging. The test specimens were catagorized into three groups as dry, wet and re-dried. At the end of study, the fracture types of specimens were imagened. The results showed that fluid type, temperature and sequences of composite fabrics were direct affect in meaning of water gain of composites. Aramid/epoxy laminates absorbed more water than glass/epoxy laminates. Moreover, the hybrid composites absorbed more water if aramid fabrics were located at outer surface. The mechanical test results revealed that distilled/sea water were caused the change of mechanical properties of hybrid/non-hybrid composites. It was observed that water type, temperature, order of fabrics, conditions of testing of samples (dry, wet, re-dried) had an effect on mechanical properties of hybrid/non-hybrid composites.