Türkiye Dacnusini foerster, 1862 (Hymenoptera, Braconidae, Alysiinae) tribusunun türleri üzerinde taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomic and faunistic research on the species of tribe Dacnusini foerster, 1862 (Hymenoptera, Braconidae, Alysiinae) of Turkey
  1. Tez No: 668494
  2. Yazar: ERHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YURTCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma kapsamında, farklı habitat ve ekosistemlerden 1979 ile 2008 yılları arasında toplanmış olan örnekler ile birlikte 2009 yılından 2013 yılına kadar toplanmış örnekler değerlendirilmiş ve gerekli görülen alanlarda arazi çalışmaları yapılmıştır. Böylece Türkiye Dacnusini faunasını belirlemeye yönelik çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma materyali farklı habitatlardan olmak üzere; 1979-2008 yılları arasında toplanmış olan 936 lokaliteye ait örnekler ile tez çalışması boyunca 2009-2013 yılları arasında toplanmış 180 lokaliteye ait örnekleri kapsamaktadır. Yapılan bu araştırmada Antrusa cinsinden A. flavicoxa (Thomson, 1895); Chaenusa cinsinden C. nereidum (Haliday, 1839); Chorebus cinsinden C. albipes (Haliday, 1839), C. anasellus (Stelfox, 1951), C. aphantus (Marshall, 1896), C. avesta (Nixon, 1944), C. cubocephalus (Telenga, 1935), C. diremtus (Nees, 1834), C. femoratus (Tobias, 1962), C. gracilipes (Thomson, 1895), C. lanigerus (Stelfox, 1957), C. perkinsi (Nixon, 1944) ve C. posticus (Haliday, 1839); Coelinidea cinsinden C. albimana (Vollenhoven, 1873), C. elegans (Curtis, 1829), C. gracilis (Curtis, 1829) ve C. nigra (Nees, 1811); Coelinius cinsinden C. parvulus (Nees, 1811); Laotris cinsinden L. striatula (Haliday, 1839); Polemochartus cinsinden P. liparae (Giraud, 1863) ile Synelix cinsinden S. brevicornis (Burghele, 1960) ve S. semirugosa (Haliday, 1839) türleri tespit edilmiştir. Antrusa Nixon, 1943, Chaenusa Haliday, 1839, Coelinius Nees, 1819, Laotris Nixon, 1943, Polemochartus Schulz, 1911 ve Synelix Förster, 1862 Türkiye Dacnusini faunası için yeni kayıt cinslerdir. Antrusa flavicoxa (Thomson, 1895), Chaenusa nereidum (Haliday, 1839), Chorebus albipes (Haliday, 1839), C. gracilipes (Thomson, 1895), C. lanigerus (Stelfox, 1957), C. posticus (Haliday, 1839), Coelinidea gracilis (Curtis, 1829), C. nigra (Nees, 1811), Coelinius parvulus (Nees, 1811), Laotris striatula (Haliday, 1839), Polemochartus liparae (Giraud, 1863), Synelix brevicornis (Burghele, 1960) ve S. semirugosa (Haliday, 1839) Türkiye Dacnusini faunası için yeni kayıt türlerdir. Bu çalışma sonucunda Türkiye Dacnusini faunası için 6 yeni cins ve 13 yeni tür olmak üzere toplam 8 cins ve 22 tür saptanarak Türkiye'de bilinen Dacnusini cins sayısı 6'den 12'ye, tür sayısı ise 19'dan 32'e ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, specimens collected from 1979 to 2008 and from 2009 to 2013 from different habitats in different ecosystems were evaluated and field studies were performed in some areas when needed in order to contribute to studies aiming to reveal Turkey Dacnusini fauna. The study material consists of specimens collected from 936 localities between 1979-2008 and 181 localities between 2009-2013. The results of the study revealed the presence of Antrusa flavicoxa (Thomson, 1895) within the genus Antrusa; Chaenusa nereidum (Haliday, 1839) within the genus Chaenusa; Chorebus albipes (Haliday, 1839), C. anasellus (Stelfox, 1951), C. aphantus (Marshall, 1896), C. avesta (Nixon, 1944), C. cubocephalus (Telenga, 1935), C. diremtus (Nees, 1834), C. femoratus (Tobias, 1962), C. gracilipes (Thomson, 1895), C. lanigerus (Stelfox, 1957), C. perkinsi (Nixon, 1944) and C. posticus (Haliday, 1839) within the genus Chorebus; Coelinidea albimana (Vollenhoven, 1873), C. elegans (Curtis, 1829), C. gracilis (Curtis, 1829) and C. nigra (Nees, 1811) within the genus Coelinidea; Coelinius parvulus (Nees, 1811) within the genus Coelinius; Laotris striatula (Haliday, 1839) within the genus Laotris; Polemochartus liparae (Giraud, 1863) within the genus Polemochartus; Synelix brevicornis (Burghele, 1960) and S. semirugosa (Haliday, 1839) within the genus Synelix. Antrusa Nixon, 1943, Chaenusa Haliday, 1839, Coelinius Nees, 1819, Laotris Nixon, 1943, Polemochartus Schulz, 1911 and Synelix Förster, 1862 are genera which are new records for Turkey Dacnusini fauna. Antrusa flavicoxa (Thomson, 1895), Chaenusa nereidum (Haliday, 1839), Chorebus albipes (Haliday, 1839), C. gracilipes (Thomson, 1895), C. lanigerus (Stelfox, 1957), C. posticus (Haliday, 1839), Coelinidea gracilis (Curtis, 1829), C. nigra (Nees, 1811), Coelinius parvulus (Nees, 1811), Laotris striatula (Haliday, 1839), Polemochartus liparae (Giraud, 1863), Synelix brevicornis (Burghele, 1960) and S. semirugosa (Haliday, 1839) are species which are new records for Turkey Dacnusini fauna. The overall results reported 8 genera and 22 species, of which 6 genera and 13 species are new, and the current genera and species numbers of Dacnusini fauna in Turkey were increased from 6 to 12 and from 19 to 32, respectively.