Çok katlı yapılarda merkezi çelik çapraz sisteminin 2018 deprem yönetmeliğine göre incelenmesi
Investigation of the effects of concentrically steel braces in multi-storey buildings according to Turkish building earthquake code 2018
- Tez No: 668493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AĞCAKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Deprem bölgesinde bulunan ve aktif deprem faylarına sahip olan ülkelerde çok katlı binaların yapımının önündeki en büyük engel deprem yükleridir. Deprem yüklerinin hesapları için kapsamlı ve güncel olan standart ve yönetmeliklerin kullanılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) esasları gözönüne alınarak; çok katlı çelik yapılarda doğrusal analiz yöntemlerinden mod birleştirme yöntemi ve eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanarak merkezi çelik çaprazların yapının dinamik karakteristiklerine etkisi irdelenmiştir. Yapı modellerine etki eden yükler Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik'e uygun olarak Yük ve Dayanım Katsayılarıyla Tasarım (YDKT) yöntemine göre hesaplanmıştır. Kullanım amacı ve yapı boyutu aynı olan 10 katlı bir çelik yapıda çerçeve olarak; çaprazsız çerçeve, Merkezi Çelik Çaprazlardan X, V ve ters V ve Dışmerkez Çelik Çaprazlardan da V ve Ters V kullanılarak altı adet farklı model yapı üretilmiştir. Yapı modellerin analizi sonlu elemanları programlarından Etabs 18 kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; çaprazsız çerçeve modelinenin her iki yöntem kullanılarak yapılan hesaplarında en büyük yer değiştirmeye sahip olduğu görülmüştür. Eşdeğer deprem yükü kullanılarak yapılan hesaplamalarda yapıda daha büyük iç kuvvetler oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In countries that are located on eathquake zone and has active earthquake faults, the biggest obstacle in the construction of high-rise and multi-storey buildings are siesmic loads. In earthquake calculations and finding siesmic loads the rules of comprehensive and up-to-date standards and codes are very important. In this thesis, according to the principles of Turkish Earthquake Building Codes (TBDY-2018) the effect of concentrically steel braces in multi-storey steel structures was investigated by using the Mode Combination Method and Equivalent Earthquake Load Method of Linear Analysis Methods. The loads affecting to building models were calculated by using the Design with Load and Strength Coefficients (YDKT) method in accordance with the Standards on Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures. X, V and inverted V concentrically steel braces, without brace frame and V and inverted V eccentrically steel braces were used as the frame's brace. Etabs 18 one of the finite element programs, was used in the analysis of models. As a result of the investigation; It was seen that the model without brace frame, has the largest displacement by using both analysis methods. Also it was seen that greater internal forces occurred in models were analyzed by Equivalent Earthquake Load Methode.