4 haftalık dominant bilek-önkol kuvvet çalışmalarının kontlateral ve ipsilateral kuvvet ve reaksiyon zamanlarına etkisi
The impact of 4-weeks dominant wrist-forearm strength training ipsilateral and contralateral on the strength and reaction time of
  1. Tez No: 668513
  2. Yazar: OSMAN TARAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmaya; 27'si egzersiz grubu (EG) (yaş: 19.70±1.41 yıl, boy: 176.73±7.22 cm, vücut ağırlığı: 69.22±9.51 kg) ve 27'si kontrol grubu (KG) (yaş: 20.15±1.66 yıl, boy: 179.374±5.49, vücut ağırlığı: 70.39±7.43 kg) olmak üzere toplam 54 erkek gönüllü katılmıştır. EG'na 4 hafta boyunca, haftanın 3 günü, %70 şiddette, 4 set dominant (D) el bileğine dumbell ile fleksiyon ve ekstansiyon çalışması yaptırılmıştır. Dominant olmayan (ND) tarafa hiçbir çalışma yapılmamıştır. Setlerde tekrarlar, katılımcı ağırlığı uygun teknikte kaldıramayıncaya kadar (Yorgunluk) devam ettirilmiştir. Veriler, Genel Bilgi Formu, boy ölçer, baskül, New Test Reaksiyon 2000 Cihazı ve dijital el dinamometresi ile toplanmıştır. Gruplarda önce-sonra ölçümlerinin karşılaştırılmasında Paired sample t test kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunda çalışma başlangıcı ve 4 haftalık süre sonunda elde edilen ölçümler arası değişimin incelenmesinde; gerekli varsayımların sağlanması durumunda iki yönlü karma ANOVA (two way mixed ANOVA), sağlanmaması durumunda parametrik olmayan analiz F1_LD_F1 tasarımı sonuçları verilmiştir. EG'nun D el kavrama kuvveti, ND el kavrama kuvveti, D görsel reaksiyon zamanı, ND el görsel reaksiyon zamanı, D el işitsel reaksiyon zamanı ve ND el işitsel reaksiyon zamanı ön ve son test ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık (p0.05). D el kavrama kuvveti ve ND el kavrama kuvvet ölçüm sonuçları üzerinde zamana bağlı istatistiksel anlamlı bir fark bulunurken, D el işitsel reaksiyon ve ND el işitsel reaksiyon ölçüm sonuçları üzerinde zamana bağlı istatistiksel anlamlı bir fark bulunamamıştır (p0.05). Grup değişkeninin ana etkisi ise (Zaman değişkenine bakılmaksızın) tüm verilerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Bu çalışmanın D el kavrama kuvveti, ND el kavrama kuvveti, D görsel reaksiyon zamanı, ND el görsel reaksiyon zamanı, D el işitsel reaksiyon zamanı ve ND el işitsel reaksiyon zamanı üzerinde olumlu etki yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
To work; 27 of them were exercise group (EG) (age: 19.70 ± 1.41 years, height: 176.73 ± 7.22 cm, body weight: 69.22 ± 9.51 kg) and 27 of them were the control group (KG) (age: 20.15 ± 1.66 years, height: A total of 54 male volunteers (179.374 ± 5.49, body weight: 70.39 ± 7.43 kg) participated. EG performed 4 sets of dominant (D) wrist flexion and extension exercises with dumbbells at 70% intensity for 4 weeks, 3 days a week. No study has been done on the non-dominant (ND) side. The repetitions in the sets were continued until the participant could not lift the weight with the appropriate technique (Fatigue). The data were collected by General Information Form, height meter, scale, New Test Reaction 2000 Device and digital hand dynamometer. Paired sample t test was used to compare the before and after measurements in the groups. In examining the change between measurements obtained at the beginning of the study and at the end of the 4-week period in the study and control groups; If necessary assumptions are met, two-way mixed ANOVA (two way mixed ANOVA), if not, non-parametric analysis F1_LD_F1 design results are given. As a result of the comparison of the pre and post tests' means, statistically notional difference for the D clutch strength, ND clutch strength, D visual reaction time, ND hand visual reaction time and ND hand auditory reaction time is respectively as (p0.05).There is no single statistical notional difference at any scale comparisons among the pre-test mean comparisons of the groups. (p>0.05).As for the comparison of the post test comparisons among groups, D hand clutch weight scale means pose a notional difference like(p0.05). While there was a statistically significant difference with time on the results of D hand clutch strength and ND hand claw strength measurements, there was no statistically significant difference with time on the D hand auditory reaction and ND hand auditory reaction measurement results (p 0.05). The main effect of the group variable (Regardless of the time variable) was not statistically significant in all data (p> 0.05). It can be said that this study has a positive impact on D hand clutch strength, ND hand clutch strength, D visual reaction, ND hand visual reaction time, D hand auditory reaction time and ND hand auditory reaction time.