Acil serviste kan transfüzyonu yapılan hastalarda thiol-disülfid homeostazisinin araştırılması
Evaluation of thiol-disulfid homeostasis in patients with blood transfusion in the emergency service
- Tez No: 668545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Hastalıkların etyolojisinde oksidatif stresin önemli rolü bulunmaktadır. Tiyol grubu içeren bileşikler indirgeyici özellikleri ile oksidatif strese karşı savunmada önemli bir görev üstlenirler. Dinamik tiyol - disülfit homeostazisinin bozulması ise pek çok hastalığın gelişiminde rol oynar. Acil servislerde kan transfüzyonunu çeşitli nedenlerle yapmaktayız. Öncelikli olarak travma ve hemorajik şok durumunda transfüzyon yapmakla birlikte gerek hastanelerin yataklarının dolu olmasından gerekse daha öznel nedenlerle acil servislerde, acil transfüzyonlar haricinde yarı-elektif kan transfüzyonları da yapmak zorunda kalınmaktadır. Transfüzyon işlemi ciddi komplikasyonları nedeni ile yakın hasta takibi gerektiren durumların başında gelmektedir. Transfüzyon sonrası hastaların klinik seyirlerini öngörebilecek spesifik bir veri yoktur. Biz çalışmamızda transfüzyon yapılan hastalarda, thiol disülfit homeostaz ölçümlerinin inflamatuvar bir belirteç olabileceğini düşündük. Böylelikle çalışmamızda acil serviste farklı miktarlarda ve farklı kan ürünleriyle transfüzyon yaptığımız hastalarda oksidatif stres faktörlerinden thiol - disülfit homeostazisinin değerlendirilerek; hastaların oksidatif stres düzeyini ucuz, kolay ulaşılabilir bir biyomarker (thiol- disülfit) ile öngörmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2019 yılı mayıs ve kasım ayları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran; 18 yaş ve üzeri, gebe olmayan, acil serviste alınan anamnez ve fizik muayenede semptomatik olduğu kararı verilen ve bununla birlikte yapılan tetkiklerinde hemoglobin değeri
Özet (Çeviri)
Introduction: Oxidative stress plays an important role in the etiology of diseases. Compounds containing thiol groups play an important role in defending against oxidative stress with their reducing properties. The disruption of dynamic thiol - disulfide homeostasis plays a role in the development of many diseases. In emergency departments, blood transfusion is performed primarily in trauma and hemorrhagic shock situations. In addition to emergency transfusions, semi-elective blood transfusions are also carried out in daily emergency practice in order to avoid interrupting the treatment during the waiting period as a result of the hospital beds being full or for subjective reasons. Transfusion is a treatment that requires significant follow-up due to complications and there is no specific data to predict the clinical course of patients afterwards. In our study, we aimed to predict the oxidative stress level of patients with an inexpensive, easily accessible biomarker (thiol - disulfide). thiol - disulfide homeostasis, which is one of the oxidative stress factors, in patients in whom we transfused in different amounts and different blood products in the emergency room. Materials and Methods: The study was conducted in the Emergency Department of the Health Sciences University Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between May 2019 and November 2019. Patients over 18 years with hemoglobin value