Halomonas levan for cosmeceutical applications
Kozmesötik uygulamalar için halomonas levan
  1. Tez No: 668580
  2. Yazar: MERVE ERGİNER HASKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TOKSOY ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Cilt, vücudu su kaybından ve bakteri penetrasyonu gibi dış etkenlerden koruyan en dıştaki tabakadır. Hyaluronik asit, kolajen, filaggrin veya involukrin proteinlerinde meydana gelen azalma su kaybı, kırışıklık oluşumu, cilde bakteri girişi, atopik dermatit, sedef hatalığı gibi pek çok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Biyolojik olarak aktif doğal bileşenler içeren kozmetiklere artan ilgi biyoaktif, biyouyumlu ve biyobozunur polisakkaritlerin kozmetik endüstrisince cilt bakım ürünlerinde kullanılmak üzere tercih edilmesini arttırmıştır. Hyaluronik asit, kolajen, selüloz ve poli-gama-glutamik asit aktif doğal bileşenler olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Doğada en yaygın bulunan fruktan türü olan β (2→6)- bağlı levan polisakkariti, düşük toksisite, biyouyumluluk, film oluşturma ve yüksek suda çözünürlük gibi özellikleri sebebiyle kimya, ecza, kozmetik ve gıda endüstrilerince sıklıkla tercih edilmektedir. İlk levan üreten halofilik bakteri Halomonas smyrnensis AAD6T'nin ürettiği levanın anti-kanser, heparin mimetik, hücre proliferasyonunu destekleyen özellikleri daha önce bildirilmiştir. Bu doktora tezi kapsamında, Halomonas levan, kimyasal değişikliğe uğratılmış türevleri, dallanmış Bacillus subtilis levan, Chromohalobacter canadensis 28 ekzopolimeri (Cc EP) ve saflaştırılmış fraksiyonu olan poli-gama-glutamik asit (γ-PGA) polimerinin insan keratinosit (HaCaT) ve fibroblast (PCS-201-012) hücreleri ile hücre canlılığı, kolajen, hyaluronik asit, involukrin, filaggrin gen anlatımına etkisi, hücre siklus analizi ve yara kapanması üzerine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Testler sonucunda HL polimerinin, kimyasal türevleri, Cc EP ve PGA, hyaluronik asitin, kolajen, filaggrin ve involükrin gen anlatımını tetikleyen ve yara kapanması ile hücre proliferasyonunu destekleyen özellikleri sayesinde kozmesötik bileşen olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğu kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Skin protect inside from external potential damages like water loss or bacterial penetration. Changes in this tissues like decrease in collagen, hyaluronic acid or elastin production or impaired barrier function due to filaggrin or involucrin decrease result in wrinkle formation, water loss, bacterial penetration, diseases like atopic dermatitis, ichthyosis, psoriasis, acne and aged skin look with fine or deep wrinkles. Demand on natural products that contain biological ingredients with mimicking naturally occurring growth factors and cytokines for several biological metabolisms made natural polysaccharide popular in cosmetic industry. Hyaluronic acid, collagen, cellulose and poly--glutamic acid (γ-PGA)are used as active ingredients. Levan is a β (2→6)- linked, one of the most common fructan polymer in nature. Water soluble, film former, strongly adhesive, non-toxic, biocompatible and bioactive levan polysaccharide has been reported a novel polymer for various application fields including cosmetics, food, medicine, pharmacy and chemical industries. Halophilic bacterium Halomonas smyrnensis AAD6T is defined as the first levan producer extremophile with various bioactivities reported before. Here in this thesis investigation, Halomonas smyrnensis levan (HL), its chemically derived forms, branched levan from Bacillus subtilis, Chromohalobacter canadensis 28 exopolymer (Cc EP) and purified fraction of poly-gamma glutamic acid (γ-PGA) are tested with human keratinocytes (HaCaT) and fibroblast cells (PS-201-012) for cellular proliferation, collagen, hyaluronic acid, involucrin and filaggrin gene expression, cell cycle analysis, wound closure effect on in-vitro scratch assay and concluded as an active ingredient for cosmeceuticals with their cell proliferative, collagen, hyaluronic acid, involucrin and filaggrin expression promoting and wound closing properties.