Bristol emzirme değerlendirme ölçeği ile emzirme başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of breastfeeding success with bristol breastfeeding assessment tool
  1. Tez No: 668588
  2. Yazar: YAĞMUR HAZAL KAŞISARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Anne sütü ile beslenme yenidoğan için doğru beslenme şeklidir. Yapılan araştırmalar sonucu ve ülkemizde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranları istenilen düzeyde değildir. Hemşireler; geçerlilik ve güvenirliği yapılmış ölçeklerle emzirmeyi değerlendirmeli ve buna uygun eğitim planı oluşturup, etkin emzirmenin sağlanması için anneyi eğitmelidir. Bu çalışma; Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği İle Emzirme Başarısının Değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan bir Devlet Hastanesinde Aralık 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında doğumhane ve kadın doğum birimine müracaat eden ve doğumu gerçekleşen term, sağlıklı bebekler ve anneleri oluşturdu. Örneklemini ise, araştırmaya gönüllü anne ve bebekleri oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ve“Bristol Emzirme Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF BREASTFEEDING SUCCESS WİTH BRISTOL BREASTFEEDING ASSESSMENT TOOL Breastfeeding is the right way nutrition for the newborn. According to the result of the researches made in our country; in the first six months the rates of feeding only with breast milk isn't at the desired level. Nurses should evaluate breastfeeding done with valid and reliable scales. According to these results, health care personnel should prepare education plan and educate the mothers to ensure effective breastfeeding. This work that is prepared descriptively using Bristol Breastfeeding assessment tool in order to ensure breastfeeding in a successful way. This study has done in a State Hospital in İstanbul from December 2019 to May 2020 and consists of terms, healthy babies and mothers who applied the delivery room and gynecology unit. The samples of the research consists of the mothers and their babies who volunteered for the research.The data were collected using the“Introductory information section and the Bristol Breastfeeding Assessment Tool”. Analysis of data was analyzed with SPSS 22.0 package program.