Isıtılmayan cam serada torba, yüzük, saman balyaları ve perlitte yetiştirilen yağlı baş salatalarda gelişme ve verim karşılaştırılması
  1. Tez No: 27988
  2. Yazar: MUSTAFA ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
II - ÖZüT - Isıtılmayan cam serada erken ilkbahar ürünü olarak toprak, torba, yüzük, saman balyaları ve perlitte yetiştirilen Bristol yağlı baş çeşidinde gelişme ve verimin karşılaştırılması amacıyla bu dene me yapılmıştır. Torba kültürü için beş litre, yüzük kültürü için ise iki litre harç içeren siyah naylon torbalar kullanılmıştır. Yüzük torbaları nın dibi çıkarılmış olup,10cm. yüksekliğindeki perlit tabakası üzeri ne oturtulmuşlardır. Saman balyaları kültüründe gübre katılarak çürütülmüş buğday samanı, perlit torba kültüründe ise beş litre ince perlit içeren siyah naylon torbalar kullanılmıştır. Torba, perlit ve yüzük kültürleri en yüksek baş ağırlığını ve pazarlanabilir bitki ağırlıklarını vermiştir. Buna göre, baş ağırlığı daha yüksek olduğundan toprak yeri ne torba, perlit ve yüzük kültürünün yeğlenebileceği sonucuna varıla bilir.
Özet (Çeviri)
Ill - SUMMARY - This research was made to compare the growth and yield of Bristol "butter head variety which was grown in glasshouse bor der, bags, rings, straw bales and perlite as an early spring crop in the cold glasshouse. The black polythene bags that include five litres compost for the ring culture were used. The bottom of the ring bags were cut out and the rings were placed on the perlite layer which was 10cm deep. Fermented wheat straw was used for straw bale culture and black polythene bags which had five litres fine perlite were used for the perlite culture. Bag, perlite taid ring cultures gave the highest head weights and the marketable plant weights. According to this, as the weight of head is heavier, it can be said that bag, perlite and ring cultures can be preferred instead of soil culture.