Comparative analysis of post-9/11 counter-terrorism efforts of North Atlantic Treaty Organization and Shanghai Cooperation Organization
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ve Şangay İşbirliği Örgütü'nün 11 Eylül sonrası terörizmle mücadelesinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 668645
  2. Yazar: AYBİKE YALÇIN İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY SADIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ve Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)'nün terörizmle mücadelesinin karşılaştırmalı olarak analiz edilmesini ve konuya kutuplararası yarış tartışmaları dışında yeni bir bakış açısı sunulmasını amaçlamaktadır. Tezin araştırma sorusu, NATO ve ŞİÖ'nün 11 Eylül sonrası hukuki doktrin, organizasyonel yapılanma ve askeri operasyonlar başlıklarında gerçekleştirdiği terörizmle mücadele çabalarının neler olduğudur. Mezkur örgütler, terörizmle mücadele konusundaki geçmişleri ve üyeleri dikkate alınarak özellikle seçilmiştir. NATO sıklıkla Transatlantik askeri ittifakı olarak tanımlanmakta, ŞİÖ ise Avrasya güvenlik, siyasi ve ekonomik organizasyonu olarak değerlendirilmektedir. Ancak, bu örgütlerin terörizmle mücadelesini karşılaştırmalı olarak inceleyen çalışmalar nadirdir. Bu tez ile, NATO ve ŞİÖ'nün terörizmle mücadele çabalarının detaylı bir şekilde karşılaştırılması suretiyle literatürde yer alan bu boşluğun doldurulması hedeflenmektedir. Karşılaştrmalı bulgular, NATO ve ŞİÖ tarafından 11 Eylül saldırıları sonrasında terörizmle mücadele için çaba sarf edildiğini ve bu kapsamda yasal zeminin uyarlandığını, organizasyon yapısının dönüştürüldüğünü ve sahada alıştırmaların yapıldığını göstermektedir. Araştırmanın ana tezinin yanı sıra, ilave argümanlar da sunulmuştur. Öncelikle, NATO ve ŞİÖ'nün güçlü üyelerinin terörizmle mücadele çabalarında manivela işlevi gördüğü ve mezkur örgütlerin başarısının bu üyelerden gelen katkılarla orantılı olduğu savunulmaktadır. İkinci olarak, NATO ve ŞİÖ'nün, terörizme neden olan durumlarla da savaşılması gerektiğinin farkında olduğu ve bu kapsamda ŞİÖ'nün üstlendiği görevlerin daha geniş bir alanı kapsadığı değerlendirilmiştir. Son olarak, ŞİÖ'nün kuruluş amacının terörizmle mücadele olması, görece yeni kurulmuş olması ve ayrıca küresel terörizmle mücadele çabalarının yoğunlaştığı bir bölgenin aktörü olması nedeniyle daha hırslı ve yüksek motivasyona sahip olduğu değerlendirilmektedir. Öte yandan ŞİÖ'nün, NATO'da bulunan 5. madde ve Mukabele Kuvveti gibi araçlardan yoksun olması nedeniyle terörizmle mücadelede yeterince işlevsel olamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to comparatively analyze counter-terrorism (CT) efforts of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and to bring a fresh look beyond inter-block rivalry by adding a layer of complexity. The research question is what the CT efforts of NATO and SCO are after 9/11 terrorist attacks within specific sets of domains which are legal doctrine, organizational structure and military operations. These international organizations have been specifically chosen by taking their CT histories and member compositions into consideration. NATO is often called a Euro-Atlantic military alliance and SCO is considered a Eurasian security, political and economic organization. Yet, there are hardly any studies that analyze their CT comparatively. The research aims to fill this gap in the literature by providing a detailed analysis based on NATO and SCO CT efforts, comparatively. The comparative findings of the dissertation suggest that NATO and SCO made efforts to fight new security challenges, including terrorism in the aftermath of 9/11 terrorist attacks because there are adaptations in legal doctrine, transformations in organizational structure and practices on the field to better combating terrorism. In addition to the main thesis of the research, some more arguments were presented in the dissertation. First of all, it was asserted that powerful members in NATO and SCO have leverage effect on CT efforts in all sets of domains and CT efforts are as successful as the contributions coming from these members. Secondly, both organizations are aware of the need for fighting with the conditions conducive to spread of terrorism, albeit SCO's task covers broader area in compare to NATO. Thirdly, SCO is more passionate and motivated in CT because of being established more recently and specifically for CT and also being established in the region where global CT efforts have been focused. However, SCO is not as functional as NATO in CT it because lacks important tools like Article 5 of the NATO and NATO Response Force.