Uluslararası imam hatip liseleri öğrencilerinin uyumu: Uluslararası Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesi örneği
Adoption of international imam hatip high school students: Example of International Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anatolian Imam Hatip High School
  1. Tez No: 668682
  2. Yazar: MEHMET HALİT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri, Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliği ve istişaresi sonucunda dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilere Türkiye'de eğitim vermeyi amaçlayan bir projedir. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, Türkiye'de ilk dönem Türkçeyi öğrenmeye yönelik eğitim görmektedir. Diğer dönemlerde ise Türk öğrenciler gibi sayısal, sözel ve mesleki dersler almaktadır. Türkiye'de ilk olarak Kayseri'de açılan Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan ve son olarak da 2020 yılında Mersin'de olmak üzere toplamda 14 tane uluslararası imam hatip lisesi hizmete açılmış bulunmaktadır. Çalışmamızın kapsamında bulunan ve bu sene ilk mezunlarını verecek olan Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde, 98'i uluslararası öğrenci olmak üzere toplamda 312 öğrenci bulunmaktadır. Farklı kültürlerden gelen öğrenciler, geldikleri ülkede eğitimlerine devam edebilmek için o ülkenin toplumsal, kültürel ve dini hayatına uyum sağlamaları önemlidir. Çalışmamızda uyum, toplumsal uyum, kültürel uyum, kültürleşme ve kültürel şok kavramları çerçevesinde uluslararası imam hatip liseleri öğrencilerinin uyum durumu konu edindik. Bu kapsamda uluslararası öğrencilerin dünyada ve Türkiye'deki konumlarıyla ilgili araştırmalar da taranmış ve kategorik bir şekilde sunulmuştur. Çalışmamızın amacı, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinde okuyan uluslararası öğrencilerin uyumunu ele almaktır. Çalışmamızda Afrika'dan, Orta Asya'dan, Uzak Doğu'dan ve Kafkaslardan olmak üzere her ülkeden birer öğrenci olmak kaydıyla toplamda 30 farklı ülkeden öğrenci ile bire-bir mülakat ve katılarak gözlem yapılmıştır. Araştırmada uluslararası öğrencilerin Türkiye'ye gelmesinde din faktörü dikkat çekmektedir. Uluslararası öğrencilerin eğitim uyumunda farklı alfabe kullananların daha çok zorlandıkları görülmektedir. Arkadaşlık ilişkileri, serbest zaman etkinliklerine katılım öğrencilerin toplumsal uyumlarını etkilemektedir. Farklı bir kültüre sahip olan öğrencilerin yeni kültürel hayatlarına uyumu zor olmaktadır. Gelen öğrencilerin Müslüman olması dini uyumda avantaj sağlamakta olup mezhepsel farklılıklar öğrenciler açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.
Özet (Çeviri)
International Anatolian Imam Hatip High Schools, Religious Foundation of Turkey depend on the Ministry of Education and Religious Education General Directorate of as a result of cooperation and consultations to students from different countries of the world, is a project that aims to provide training in Turkey. Students from different countries are studying in the first part learning Turkish in Turkey. In other periods, takes quantitative, verbal and vocational courses like Turkish students. Located in Turkey's first opened in Kayseri in Turkey different cities and finally opened in 2020, totaling 14 units in Mersin international religious high schools services. Within the scope of our study and will give their first graduates this year, Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anatolian Imam Hatip High School there are a total of 312 students, 98 of whom are international students. Students from different cultures are expected to adapt to the social, cultural and religious life of that country in order to continue their education in the country of origin. In our study, we focused on the adaptation status of international imam hatip high school students within the framework of the concepts of harmony, social harmony, cultural adaptation, acculturation and cultural shock. In this context, international students will be screened in Turkey and the world in research on the location and will be presented in a categorical manner. The aim of our study is to deal with the harmony of international students studying in International Anatolian Imam Hatip High Schools. In our study, one-to-one interviews and in-depth observations were made with students from 30 different countries, including one student from each country from Africa, Central Asia, the Far East and the Caucasus. Research in international students coming to Turkey is noteworthy religious factors. It is seen that those who use different alphabets have more difficulty in adapting to the education of international students. Friendship relations and participation in leisure time activities affect the social adaptation of students. It makes it difficult for a person with a different culture to adapt to their new cultural life. The fact that the incoming students are Muslim provides an advantage in religious harmony, and sectarian differences do not pose any problems for students.