İletişim oyunlarının yabancılara Türkçe öğretiminde konuşma becerisine etkisi
The effect of communication games in teaching Turkish to foreigners on their speaking skills
  1. Tez No: 678326
  2. Yazar: BÜŞRA SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma yabancılara Türkçe öğretiminde A1 seviyesinde kullanılan iletişim oyunlarının öğrencilerin konuşma becerisine etkisini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın deseni yarı deneysel modellerden“son test eşleştirilmiş kontrol gruplu desen”dir. Araştırma için öncelikle“İstanbul Yabancılar İçin Türkçe”ders kitabının A1 seviyesi kazanımlarıyla uyumlu 20 adet iletişim oyunu tasarlanmıştır ve üç alan uzmanının görüşü alınarak oyunların kazanımlara uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın uygulama süreci İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bulunan Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde yürütülmüştür. Bu okulda A1 seviyesinde Türkçe öğrenen öğrencilerden oluşan sınıflar araştırmacı tarafından deney ve kontrol grupları olarak belirlenmiş, kontrol grubundakilere müdahale edilmezken deney grubundakiler derslerde geleneksel öğrenimlerine devam etmenin yanı sıra iletişim oyunları da oynayarak Türkçe öğrenmeye devam etmiştir. 8 hafta süren uygulamanın ardından uygulanan son testten elde edilen veriler SPSS 24 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler normal dağılım göstermediği için deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin son test puanlarının anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Sonuç olarak, iletişim oyunları oynayan sınıftaki öğrencilerin konuşma becerisi puanlarının daha yüksek olduğu ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, uygulama sonunda deney grubundaki öğrencilerle yapılan odak grup görüşmesinde derste oynanan oyunlar değerlendirilmiş, öğrencilerden bu oyunların olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili görüşler alınmıştır. Bu görüşmenin sonucunda iletişim oyunlarının Türkçe öğreniminde etkili bir araç olduğu, öğrendiklerinin kalıcılığını arttırdığı, yeni kelimeler öğrenmelerini sağladığı, öğrenciler arasındaki etkileşimi ve dayanışmayı arttırdığı, Türkçe konuşma kaygılarını azalttığı ve derslerin tekdüzeliğini kırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effects of using communication games in the beginning level of teaching Turkish to foreigners on their speaking skills. The method used in the study is“post-test only control group design”. For this research, a total of 20 communication games were designed based on the A1 speaking outcomes of“İstanbul Yabancılar için Türkçe”course book. The games were evaluated by three experts and considered to be appropriate for the A1 speaking level. The study was conducted in a state school named“Şehit Mehmet Karaaslan Uluslararası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi”located in Bahçelievler, İstanbul. There were two classes of international students who had recently started learning Turkish in the beginning level in this school. One of the classes was assigned to the experiment group by the researcher and the other class was kept as the control group of the study. While there had been no intervention in the control group, the experiment group continued to learn Turkish by playing a variety of communication games as a part of lessons as well as adhering to the conventional methods. After 8 weeks of treatment, a post-test was applied to both groups and the data obtained from this test was analyzed by using SPSS 24. Since the data obtained from the research was not normally distributed among the participants, Mann-Whitney U test was applied in order to determine whether the differences in the scores were significantly in favor of the experiment group. As a result, no statistically significant difference was found between the control group and the experiment group, even though the experiment group scored higher in the posttest. In addition to this, a focus group interview was made with the students in the experiment group at the end of the 8-week-treatment. In this interview, an overall assessment of the games used in the classes was made and the positive and negative aspects of them were stated by the students. At the end of the meeting, it was found out that communication games were effective tools in learning Turkish as a foreign language, improved the retention time of what had been learned, helped students learn new words, increased the interaction and cooperation among the students, decreased their anxiety levels of speaking Turkish and broke the monotonous routine of the classes.