Beyânî tezkiresi sözlüğü (bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü)
Beyânî tezkire dictionary (contextual index andfunctional dictionary)
  1. Tez No: 668738
  2. Yazar: EBUBEKİR ÇALIOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SUNGURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2988
Özet
Klasik Türk edebiyatı yüzyıllar boyunca birçok eser tarafından beslenmiştir. Bu kadim edebiyatın bünyesinde eser veren sanatçılar; kendi kültürleri, birikimleri ve sanatlarına dair bilgileri eserleri aracılığı ile aktarmışlardır. Klasik Türk edebiyatı coğrafyasında sunulan ve bu edebiyatın kaynakları arasında gösterilen“Şuara tezkireleri”nin de bu açıdan gelenek içerisinde oldukça önemli bir yeri vardır. Ancak şuara tezkirelerinin tam manasıyla anlaşılması ve arka plandaki manaların idrak edilmesi için var olan kültür geleneği doğrultusunda bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüklere de ihtiyaç duyulmaktadır. İşte TEBDİZ (Tarih Ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin Ve İşlevsel Sözlüğü) Projesi, eserdeki kelimelerin metin içinde kazandığı yeni anlamlardan yola çıkarak günümüz okurları için daha anlaşılır kılmayı amaçlar. Bu doğrultuda Beyânî Tezkiresi Sözlüğü (Bağlamlı Dizin Ve İşlevsel Sözlüğü) adlı bu çalışmada, XVI. yüzyıl tezkirecilerinden olan Beyânî Tezkiresi'ndeki kelimelerin gerçek ve mecaz anlamları göz önüne alınarak metindeki bağlamsal manaları tespit edilmiştir. Tespit edilen bu kelimeler alfabetik sırayla sözlük biçiminde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature has been nurtured by many works over the centuries. Artists who gave works within this ancient literature conveyed information about their culture, experience and art through their works. In this respect, the suara tezkires, presented in the classical Turkish literature geography and shown among the sources of this literature, have a very important place in the tradition. However, contextual indexes and functional dictionaries are also needed in line with the existing cultural tradition in order to fully understand the suara tezkires and to comprehend the underlying meanings. Here, TEBDĠZ (Historyand Literature Texts Contextual Index and Functional Dictionary) Project aims to make the words in the work more understandable for today's readers, based on the new meanings that they gain in the text. In this direction, in this study -named Beyânî Tezkire Dictionary (Contextual Index and Functional Dictionary), the contextual meanings of the words in Beyânî Tezkire, one of the sixteenth century tezkire writers, were determined by considering the real and metaphorical meanings in the text. These detected words are presented in dictionary form in alphabetical order.