Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı politikası: Komşuluk ve çıkar
Europe Union Eastern Partnership policy: Neighborhood and interest
  1. Tez No: 668748
  2. Yazar: ELANUR YİĞİT GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tarihin en kanlı hesaplaşmalarının fitilinin ateşlendiği Avrupa kıtası ülkeleri bugün demokrasi ve işleyen Pazar ekonomisiyle dünyaya örnek olmaktadır. Peki bu aşamaya gelirken hangi süreçleri atlattılar? Genişlemelerle değişirken, derinleşmeyi engellememek adına nasıl önlemler aldılar? Bu tezin ana konusu olan Doğu Ortaklığı Politikası'nı ne için başlattılar? Artan enerji ihtiyacının güvenilir kaynaklardan istikrarlı bir şekilde karşılanabilmesinin yanı sıra herhangi bir aksaklık durumunda alternatif oluşturabilmek AB için hayati derecede önemli olmuş ve çeşitliliği sağlayabilmek adına girişimler başlatmıştır. Doğu Ortaklığı Politikası'nın doğal kaynaklar bakımından zengin olan bölgelere yönelik bir girişim olması AB ve çıkar kavramını gündeme getirmiş ve bu AB'nin tamamen barışçıl amaçlarla mı politika oluşturduğunu sorgulatmıştır. Soğuk Savaş'tan sonra artan terör olaylarının sınırlarına taşınmasını istemeyen Birlik, sağladığı barışçıl ortamı yasa dışı göç ve insan kaçakçılığından korumak adına çevresinde bir güvenlik çemberi yaratmak istemiştir. Öncelikli olarak Komşuluk Politikası olarak adlandırılan bu çember söz konusu politikanın tamamlayıcılarından biri olan Doğu Ortaklığı Politikasıyla Güney Kafkasya ve Doğu Avrupa bölgelerine de taşınmıştır. Üyelik vaat etmeden içerideki barışı ve refahı dışarıya ihraç etmek isteyen Birlik bunu gerçekleştirirken muhatabı ülkeleri olumlu yönde değiştirmiş ve dönüştürmüştür. Küresel barışı her daim destekleyen AB böylelikle söz konusu bölgelerde varlığını sürdürürken küresel güç olabilecektir. Ancak, politikaya en büyük eleştirilerden biri olan Rusya Federasyonu gerçeği ile düşünüldüğünde bu mümkün müdür? Doğu Ortaklığı Politikası oluşturulurken RF'nin etkisini kırmak hedefler arasında mıdır? Bölgede RF çıkarları gözetilmiş midir? Elinizdeki çalışmada tüm bu soruların cevaplarının yanı sıra Rusya Federasyonu ile çıkarları çatışması durumunda AB'nin nasıl bir tavır sergilediğini de gözlemleyebileceksiniz. Ortaklık Anlaşmaları bağlamında AB ile söz konusu ülke ilişkileri incelenirken, Rusya Federasyonu ve muhatabı ülke ilişkileri tarihi ve siyasi geçmişleriyle aktarılacaktır. Dünden bugüne çatışma noktalarındaki sorunların çözümüne ilişkin iki farklı ideolojik yapıya sahip küresel gücün farklı tutumları anlatılacaktır. Bu çalışma AB'nin Doğu Ortaklığı Politikası'nın güvenlik çemberi oluşturarak terörü ve olası saldırıları engellemek, enerji bağımlılığını güvenli yollardan sağlamak, ve en nihayetinde varlığını idame ettirebilmek için çıkarlarını korumak adına oluşturduğunu ancak RF'den, Doğu ortak ülkelerinden ve kendisinden kaynaklanan sebeplerle politikaya olan güvenin sarsıldığını ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Anahtar Kelimler; Avrupa Birliği Komşuluk Politikası, Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı Politikası, Doğu Avrupa, Güney Kafkasya, Rusya Federasyonu, Çıkar
Özet (Çeviri)
Today's European continent countries, in which history's most blooded Show downs' touch paper lighted, serving as a model with their democray and their functioning market. So, to get this point, which process they got through. While changing with expansions, which precautings did they take to prevent deeping? Why did they start Eastrn Partnership Policy, which is the plot of this thesis. In addition to be able to supply the increasing energy need consistantly from reliable sources, to make an alternative in any trouble is vitally important for EU and they started attempts in order to maket he variation. Eastern Partnership Policy's being an attempt to areas, which are rich in natural resources, borught EU and interest on the agenda and this questioned that weather the EU's policy making is completely peaceful purposes or so. The Union who doesn't want the terror incident to move it's borders after cold war, wanted to make a safety chamber around itself in order to protect its peaceful environment from illegal migration an human trafficking. This chamber, which is primarily called Neighbourhood Policy moved to regions of South Caucasus and East Europe with the Eastern Partnership Policy, which is one of the questioned policy's complement. The Union, which wants to export the peace and prosperity inside, positively changed and transformed it's addressed countries. So the EU, who always supports the global peace, will be able to became a global power while subsisting it's presence at in questioned regions. But is it possible when considering with the Russian Federation truth, who is one of the biggest critic? Is it among the goals to break the RF's effect while creating Eastern Partnership Policy? Are RF's interest in region regarded? You will observe how EU reacts in the event of it's conflict of interets with Russian Federation in addition to all of these questions. While EU and in question country relations examined, Russian Federation's and in question country relations will be transferred with their history and political backgrounds. This study was written in order to reveal that the EU estanblished its Eastern PArtnership Policy in order to prevent terrorism by creating a security circle, to ensure energy dependency through safe ways and ultimately protect its interests. Key words; Europe Union Neighborhood Policy, Europe Union Eastern Partnership, Eastern Europe, South Caucasus, Russian Federation, Interest