Vakit namazlarının cemaatle kılınması ile ilgili rivayetler (tahriç ve değerlendirme)
Traditions concerning to perform time salath with congregation (takhreej and evaluation)
  1. Tez No: 668772
  2. Yazar: İLHAN MISTAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmamız Hz. Muhammed'in (sav) vakit namazlarının cemaatle kılınmasına verdiği önemi konu almaktadır. Bu amaçla konuyla ilgili hadis eserlerindeki rivayetler incelenmiştir. Araştırma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, yöntemi ve kaynaklarına yer verilmiştir. Birinci bölümde namaz ve cemaatle namaz konusundaki kavramlara değinilmiş, İkinci bölümde vakit namazlarının cemaatle kılınmasının önemiyle ilgili rivayetler kaynaklardan tahriçleri yapılarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde cemaatle namazdan muaf tutulmayı sağlayan durumlarla ilgili rivayetlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de konunun fıkhî boyutuna değinilmiş, fakîhlerin konuyla ilgili görüşleri ve delillerine yer verilerek bu konudaki kendi tespit ve değerlendirmelerimiz aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our work is about the importance given by Muhammad (sav) on the issue of performing time prayers with the congregation. For this purpose, major narratives on the subject have been examined. The research consists of four parts and the introduction. In the introduction, the subject, purpose, importance and resources of the research are included. In the first part, the concepts of prayer and congregation and prayer are mentioned. In the second part, the narrations about the importance of performing the daily prayers in congregation are analyzed by making their takhreejs. In the third part, the narrations about the situations that allow exemption from prayer in congregation are included. In the fourth part, the Fqih dimension of the subject is mentioned and the opinions and proofs of the Faqih on the subject are given. Afterwards, our own definitions and evaluations on this issue are conveyed.