Research on the availability of VINS-Mono and ORB-SLAM3 algorithms for aviation
Havacılık için VINS-Mono ve ORB-SLAM3 algoritmalarının kullanılabilirliği üzerine araştırma
- Tez No: 668773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çoğu insanın hakkında fikir sahibi olduğu seyrüsefer, genellikle karada bir noktadan diğerine nasıl gideleceği hakkında bilgi olarak sahibi olmak olarak bilinir. Seyrüsefer hem sivil hem de askeri havacılığın ilgi alanıdır. GPS aralarında en yaygın olarak kullanılan sensördür. Yüksek doğruluk oranlarına sahip olmasına rağmen kullanım dışı kalabilen bir sensördür. Bu araştırma, GPS'in kullanım dışı kaldığı ortamlarda bir uçağın seyrüseferini sürdürebilmeye odaklanmıştır. Verimlilik açısından literatürde en çok bilinen algoritmalar olan iki görsel-ataletsel navigasyon sistemi, VINS-Mono ve ORB-SLAM3 sistemleri incelenmiş ve performans açısından karşılaştırılmıştır. ORB-SLAM3'ün çeşitli durumlarda VINS-Mono'ya kıyasla iki kat daha iyi performans gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Navigation is also referred to as knowledge about how to get from one point to another on the ground, which most people have an idea about. For both civil and military aviation, navigation is a field of concern. Therefore, in order to track the aircraft path, we get support from different sensors. GPS is the most commonly used sensor among them. It is a sensor that, although it has high accuracy rates, may be out of service. This study focused on the avaliability of aircraft's navigation in conditions where GPS is not in operation. In terms of efficiency, two visual-inertial navigation systems, VINS-Mono and ORB-SLAM3, which are the most well-known algorithms in the literature, have been examined and compared. In various conditions, it was found that ORB-SLAM3 outperformed the VINS-Mono system almost twice.