Servikal premalign lezyonların derecesi ile serum albumin, fibrinojen, ferritin ve prokalsitonin düzeylerinin ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship of the degree of cervical premalign lession and the levels of albumin, fibrinogen, ferritine and procalcitone
- Tez No: 668794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUR ÇİFT, UZMAN SÜLEYMAN SERKAN KARAŞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Serviks kanseri geliştirilen tarama ve aşılama programlarına rağmen gündümüzde de ciddi mortalite ve morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. Literatüre baktığımızda tümörsel oluşum ve kanser gelişiminde inflamasyonun önemli bir etken olduğu gösterilmiştir. Biz de bu çalışma ile servikal premalign lezyon tespit edilen kadınlarda inflamatuar yanıtta etkili, akut faz reaktanlarından bazı serum proteinleri olan albümin, fibrinojen, ferritin ve prokalsitonin düzeylerini değerlendirerek hastalığın derecesinde olası yerini belirlemeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 1 Ağustos 2020 – 19 Mart 2021 tarihleri arasında servikal tarama sonuçları ile başvuran 124 gönüllü ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız vaka-kontrol çalışması olarak dizayn edilmiştir. Polikliniğimize sitoloji ve/veya histoloji sonuçları ile başvuran çalışma kriterlerini karşılayan 25-65 arası kadınlar bilgilendirilerek ve onamları alınarak demografik bilgileri, sitolojik ve histolojik sonuçları, HPV testi sonuçları kaydedildi ve hastalarda tedavi öncesi serum albümin, fibrinojen, ferritin, prokalsitonin düzeyleri bakıldı. Sitolojisi ve histolojisi benign olan 53 kadın kontrol grubunu oluştururken, 40 hastamız LSIL grubuna, 28 hastamız HSIL grubuna dahil edildi. 3 hastamızda serviks kanseri saptanması üzerine çalışma dışı bırakıldı. Oluşturulan 3 grup arasında demografik veriler, serum albümin, fibrinojen, ferritin ve prokalsitonin düzeyleri değerlendirildi. Uygun istatistiksel analizler için Windows tabanlı SPSS 24.0 istatistiksel analiz programı (SPSS Inc, ABD) kullanıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda üç grup arasında yaş, albümin, albümin/fibrinojen oranları ve prokalsitonin düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır (sırasıyla p:
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cancer continues to be a serious cause of mortality and morbidity today, despite the developed screening and vaccination programs. When we look at the literature, it has been shown that inflammation is an important factor in tumor formation and cancer development. With this study, we aim to determine the possible location of the disease by evaluating the levels of albumin, fibrinogen, ferritin and procalcitonin, which are some of the acute phase reactants, which are effective in inflammatory response in women with cervical premalignant lesions. Materials and Methods: It was carried out with 124 volunteers who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between August 1, 2020- March 19, 2021 with cervical screening results. Our research has been designed as a case-control study. Between 25 and 65 women who applied to our outpatient clinic with cytology and / or histology results who met the study criteria were informed and their consents were obtained, and their demographic information, cytological and histological results, HPV test results were recorded, and serum albumin, fibrinogen, ferritin, and procalcitonin levels were measured before treatment. While 53 women with benign cytology and histology constituted the control group, 40 patients were included in the LSIL group and 28 patients were included in the HSIL group. Three of our patients were excluded from the study because of the detection of cervical cancer. Demographic data, serum albumin, fibrinogen, ferritin and procalcitonin levels among the formed 3 groups were evaluated. Windows based SPSS 24.0 statistical analysis program (SPSS Inc., USA) was used for appropriate statistical analysis. Results: At the end of the study, significant differences were found between the three groups in terms of age, albumin, albumin / fibrinogen ratios and procalcitonin levels (p: