Mübhemâtü'l-Kur'ân bağlamında şahıslara işaret eden âyetler
Verses referring to persons in the context of closed expressions in the Qur'an
  1. Tez No: 668795
  2. Yazar: ERDİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURAN ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, nâzil olduğu ilk günden itibaren Müslümanlar tarafından ilmi çalışmaların merkezi haline gelmiş ve bu sayede birçok ilmî disiplin teşekkül etmiştir. Bu disiplinlerden biri olan mübhemâtü'l-Kur'ân, âyetler içerisinde ismi açık bir şekilde ifade edilmeyen şahıs, mekân, zaman ve varlıkları konu edinmiştir. Kur'ân'daki belirsiz bu ifadeler tarih içerisinde bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde istismar edilmiştir. Bu istismardan en büyük payı hiç şüphesiz medlülleri açık bir şekilde gösterilmeyen mübhem şahıslar almıştır. Bu istismarların haricinde Kur'ân'daki mübhemât hakkında müfessirler de zaman zaman ihtilaf etmiştir. Bu ihtilaf bazen bir müfessire ulaşan rivâyetin diğerine ulaşmamasından bazen aynı rivâyet biri tarafından makbul görürken diğeri tarafından merdud görmesinden bazen de farklı akli çıkarımlar yapılması gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı mübhem bir ifadenin medlülünün tespitinde müfessirlerin yorumlarına ve bu yorumlara götüren argümantasyonlara objektif bir şekilde bakmak gerekmektedir. Kur'ân'daki mübhemâtın medlüllerinin tespitinde başvurulacak ilk kaynak Kur'ân'ın kendisidir. Ancak sahâbeden ve tabiînden gelen rivâyetler mübhemât kaynaklarının çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bununla beraber Kitâb-ı Mukaddes, bilimsel ve tarihi veriler başvurulan yardımcı kaynaklarıdır. Müfessirlerin bu kaynakları kullanarak yaptıkları yorumları birbirleri ile karşılaştırarak değerlendirmek mübhem şahısların tespiti noktasında en doğru yol olarak karşımızda durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an has become the center of scientific studies by Muslims since the first day it was revealed. In this way, many disciplines have emerged. As one of these disciplines, ambiguous expressions of the Qur'an, describes people, places, times and beings whose names are not mentioned certainly in the verses. These vague statements in the Qur'an have been consciously or unconsciously exploited throughout the history. Unidentified individuals were the ones who are affected mostly by this abuse. Apart from these, commentators have also disagreed about uncertain people in the Qur'an. This conflict is sometimes caused by situations such as the fact that the knowledge that reaches one does not reach to another, sometimes the same knowledge is accepted by one scholar and rejected by another, or the commentators make different inferences. Because of this, it is necessary to look objectively at the interpretations of scholars and the arguments that lead to these interpretations in the determination of an ambiguous statement. The first source to be used in the determination of ambiguous statements in the Qur'an is the Qur'an itself. However, the information from Muslims of the first period constitutes the majority of these sources. In addition to that previous divine books, scientific and historical data are secondary resources to be utilized. Reviewing the evaluations that scholars make using these sources by comparing them with each other is the most accurate way to determine closed expressions.