Farklı oranlarda SiC takviyesinin sıcak pres ile üretilen magnezyum matrisli kompozitlerin sertlik ve aşınma özelliklerine etkisi
The effect of different ratios of silicon carbide reinforcement on the hardness and wear properties of magnesium matrix composites produced by hot press
- Tez No: 668835
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Magnezyum matrisli kompozitler özellikle otomotiv, havacılık ve savunma sektörlerinde çok çeşitli uygulamaları olan yüksek potansiyelli malzemelerdir. Düşük yoğunluk, iyi mekanik ve fiziksel özellikler bu malzeme grubunun kullanımını arttırmıştır. Saf magnezyum düşük yoğunluk, düşük mukavemet, düşük sürünme ve korozyon direnci gibi özelliklere sahiptir. Bu özellikler magnezyumun çalışma alanlarını sınırlandırmıştır. Bu tez çalışması kapsamında toz metalurjisi yönteminden faydalanılmıştır. Magnezyumun oksijene karşı yüksek reaktivitesi nedeniyle kompozit malzeme üretimlerinde vakum altında basınç destekli bir sinterleme yöntemi tercih edilmiştir. Magnezyum ve SiC partikülleri mekanik alaşımlama yapılarak 570 ̊C'de sinterlenmiş, kompozit malzemelerin mikroyapısal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Partikül katkı oranının mikroyapı ve özelliklere etkisini incelemek için %99 saflıkta magnezyum partikülleri içerisine %10 SiC, %20 SiC, %30 SiC ve %30 SiC'e %5 grafit ilavesi yapılmıştır. Üretilen kompozitlerin mikroyapıları optik mikroskop (OM), enerji dağılımlı spektroskopi analiz üniteli (EDS) tarama elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda saf magnezyumun sertlik ve aşınma direnci özellikleri geliştirilerek, hafif ve yüksek dayanımlı bir kompozit malzeme eldesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium matrix composites are high-potential technology in a wide variety of locations in the automotive, aerospace and defense industries. Low density, good mechanical and physical properties have increased the functionality of this group of materials. Pure magnesium has properties such as low density, low strength, low creep and corrosion. These properties limited working areas of magnesium. Powder metallurgy method was used in thesis. It was preferred due to the high reactivity of magnesium, productions were carried out under vacuum atmosphere and pressure supported sintering method was preferred. Magnesium and SiC particles were sintered at 570 ̊C by mechanical alloying and microstructural and mechanical properties of composites were investigated. In order to examine the effect of particle volume ratio on pure magnesium particles microstructure and properties, 10% SiC, 20% SiC, %30 SiC and 5% graphite were added to %30 SiC. The microstructures of the composites were examined by optical microscopy (OM), energy dispersive spectroscopy analysis unit (EDS) scanning electron microscope (SEM). As a result of this studies, it was aimed to obtain a light and high strength material by improving the hardness and abrasion resistance properties of pure magnesium.