Selecting the best pipeline of Yemen oil fields and transportation via AHP
Yemen petrol sahalarında en iyi boru hattının seçilmesive AHP aracılığı ile taşıma
  1. Tez No: 668836
  2. Yazar: RASHEEQ MOHAMMED FADHL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BAŞAR BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Yemen petrol sahalarının En İyi Boru Hattının Seçilmesi ve Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) kullanılarak taşınması için tamamlanmıştır. Mevcut farklı petrol üretim alanlarından petrol terminal lokasyonlarına kadar olası boru hattı seçeneklerini değerlendirmek. Boru hattının planlanması, montajı ve döşenmesi için gereken tüm görevleri yerine getirmek ve maliyet tahminlerini yapmak. Bir sonraki tasarım sürecinden önce daha kapsamlı anketlerin gerekli olduğu alanları belirtin. Boru hattı güzergâhları kamu güvenliği, boru hattının bütünlüğü, çevresel etkiler ve sızıntının sonuçları açısından seçilmiştir ve aşağıdaki maddelere özel önem verilmiştir: - AHP tekniği kullanarak ikili karşılaştırmalar yapmak için altı alternatif (1 ) Uzunluk ve Mesafe (2) Arazi yapısı ve kullanımları (3) Risk Değerlendirmesi (4) İnşaat maliyeti (5) Bakım operasyonu (6) Dört erişilebilir kritere ve alternatiflere göre jeopolitik, aşağıdaki gibi en iyi Boru Hattını seçer: - Daha Güvenli Seçeneğe Boru Hattı (1), Al Shahr Seçeneğine Boru Hattı (2), Boru Hattı'ndan Bir Ali'ye Seçenek (3) Aden Rafinerisine Geçiş Seçeneği (4). Tüm İkili inceleme ve hesaplamalar uygulandıktan sonra en iyi seçime geldi ve Seçenek (3) olan 4. bağlantı noktasına (Bir Ali) blok 4'ü seçin. Bu çalışma, üretim sahalarından petrol terminaline olası boru hattı rotalarını belirlemek için.
Özet (Çeviri)
This study had been completed to Selecting the best Pipeline of Yemen oil fields and transportation via using Analytical Hierarchy Process (AHP). To consider possible pipelines options from the different available oil production fields to the oil terminal locations. To carry out all the tasks needed and make cost estimates for the planning, installation and laying of the pipeline. Point out areas where surveys that are more comprehensive were required prior to the next design process. The pipeline routes have been chosen in terms of public safety, the integrity of the pipeline, the environmental effects and the consequences of leakage, with special consideration being paid to the following items :- Six alternatives to make pairwise comparisons via using AHP technique (1) Length and Distance (2) Land nature and uses (3) Risk Assessment (4) Cost of construction (5) Maintenance operation (6) Geopolitical according to four accessible criteria and alternatives select the best Pipeline as follow: - Pipeline to Safer Option (1), Pipeline to Al Shahr Option (2), Pipeline to Bir Ali Option (3) Pipeline to Aden Refinery Option (4). After applied all Pairwise examination and calculations came to the best selection and select the Pipeline to port (Bir Ali) block four that is Option (3). This study to identify possible pipeline routes from production fields to the oil terminal.