Tüketiciye doğrudan sunulan dijital hizmetlerin KDV açısından vergilendirilmesi
VAT taxation of B2C digital services
- Tez No: 668888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ATEŞAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnternet ve dijitalleşme ticaretin seyrini değiştirmiştir. Bir zamanların büyük firmaları dijitalleşmeye ayak uyduramamış ve silinmiştir. Değişime ayak uyduran firmalar ise yeni büyükler olarak yerlerini almıştır. Devletin görevi önceden olduğu gibi bu ticareti zedelemeden gerekli vergiyi tahsil etmektir. Ancak bu sefer devletin işi daha zor gözükmektedir. Çünkü internetin yaygınlaşması ile yeni bir ticaret mekanizması ortaya çıkmıştır. Artık şirketler dünyanın her yerine, orada bulunmaksızın hizmet verebilmektedir. Bu yenilik, bugünkü anladığımız manada sınırları ve gümrük anlayışını bulanıklaştırmaktadır. Bu bulanıklaşma hukuki anlamda giderilmeye çalışılmalıdır. Biz de bu çalışmamızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte bize yeni problemler sunan bir konuyu inceleyeceğiz. Dijital hizmetlerin katma değer vergisi açısından bir değerlendirmesini yapmaya çalışacağız. İsminden de anlaşılacağı üzere çalışmamız üç açıdan daraltılmıştır. Bütün e-ticaret çeşitlerini değil B2C denilen, doğrudan tüketici ile yapılan e-ticareti inceleyeceğiz. Doğrudan tüketiciye sunulan her türlü hizmeti (fiziksel mal teslimlerini vs.) değil yalnızca dijital hizmetleri inceleyeceğiz. Nihayet bu teslimlerde doğan her türlü vergiyi değil, KDV ekseninde bir inceleme yaparak çalışmamızı üç kademeli daraltmış olacağız. İlk bölümde elektronik ticaretin tanımlanması ve KDV-Elektronik ticaret ilişkisini anlamlandırmamıza katkı sağlayacak bazı vergi türlerini inceledik. İkinci bölümde problemlerimizi tanıma dair; sunum yerinin belirlenmesine dair ve efektif tahsil mekanizması açısında üçlü bir gruplamaya tabi tuttuk. Üçüncü ve son bölümde de bu problemlere çözüm önerileri sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Internet and digitalization have changed the way commerce works. Big firms of the past could not catch the trend and were erased from the market. The ones who adapted themselves flourished and became the new leaders of market. The role of the state is to tax this income without damaging the commerce itself. However, the task of the state seems harder this time. Because, with the spread of the internet the modus of commerce has changed. Now the firms can serve anywhere in the world without needing any physical presence there. This change has blurred the notion of borders and customs. This blurring should be tried to be eliminated in legal terms. In this study, we will examine a subject that presents us new problems with the development of technology. We will try to make an assessment of digital services in terms of value added tax. First, we don't analyze all sorts of e-commerce but only B2C (Business to Consumer). Second, we don't analyze all B2C e-commerce (supply of goods etc.) rather only supply of digital services. Finally, we don't analyze supply of digital services in B2C in every aspect of tax, instead we focus on VAT taxation of this activity. In the first chapter we tried to define electronic commerce and analyzed some tax types in order to enlighten the relation between VAT and e-commerce. In the second chapter we laid our questions which we grouped by three: The problems related to definition of e-commerce; determination of place of supply and effective collecting mechanisms. In the last chapter we have tried to answer these questions.