Ud çalgısının mikrofonlama teknikleri, equalizer kullanımı ve sampler üretimi açısından müzik eğitimine katkılarının araştırılması
An investigation of the contribution of oud player to music education in terms of microphoning techniques, use of equalizer and sampler production
  1. Tez No: 668887
  2. Yazar: HAKAN EMRE ZİYAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gelişen teknoloji müziğin gelişimini de etkilerken, Türk Müziğinde var olan kültürel tınıların (seslerin) müzik teknolojileri sistemine dâhil edilmesini gerekli kılmıştır. Tarihin en eski çalgılarından biri olan udun, gelişen bu müzik teknolojisi içerisinde kendisine bir yer edinmesi durumu ise giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, Türk müziğinin telli çalgılarından olan udun ses oluşum süreçleri ve bu süreci etkileyen yapısal özellikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Udun, bas karakterli olan yapısal özelliklerinden dolayı kayıt esnasında uda uygun mikrofonun tercih edilmesine ve doğru mikrofonlama tekniklerinin kullanılmasına ihtiyaç duyulduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda araştırma, udun uygun duruş-tutuş pozisyonu ile en doğal ud sesinin elde edilmesine olanak tanıyan mikrofonlama tekniğinin tespiti ve bu mikrofonlama tekniği sayesinde elde edilen doğal ud sesinin Sampler (Örnekleyici) programına aktarılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma konusunun, müzik eğitimi sürecinde kullanılabilir faydalı bir model olabilmesi hedeflenmektedir. Araştırma, deney ve literatür tarama yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Farklı mikrofonlar ve mikrofonlama teknikleri uygulanarak uzmanların (müzik öğretmenleri, stüdyo ve kayıt teknolojileri uzmanları [tonmayster ve aranjör], sanatçılar [TRT, Kültür Bakanlığı], akademisyenler ve diğer alan uzmanları) ortak bildiği bir Peşrev (Beyati) icra edilmiştir. Alınan kayıtlar aynı ortam ve atmosferde yapılmış, 55 kişilik örneklem grubuna tek tek dinletilmiş, bilgisayar destekli Google Drive üzerinden hazırlanan“Uzman Görüşü Anketi”formu ile yorumları ve tercihleri (görüşleri) alınmıştır. Araştırma sonucunda uzmanlar tarafından tercih edilen % oranı en yüksek“Rode NT-55”Mono Mikrofonlama Tekniği kullanılarak elde edilen doğal ud sesi Sampler programına aktarılmıştır. Sampler programı aracılığıyla diğer Geleneksel Türk müziği çalgılarına yönelik dijital kütüphanelerin oluşturulmasının alana önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the developing technology affects the development of music at the same time, it has made it necessary to include the cultural timbres (sounds) in Turkish Music into the music technologies system. The fact that the oud, one of the oldest instruments in history, has a place for itself in this developing music technology is becoming increasingly important. In this study, the oud's sound formation processes, which is one of the stringed instruments of Turkish Music, and its structural features affecting this process were examined in detail. Due to the oud's structural features with bass character, during the recording, it was observed that a suitable microphone for the oud should be preferred, and correct microphoning techniques were needed. Therefore, the research was carried out to determine the microphones technique that allows obtaining the most natural oud sound with the proper posture-holding position of the oud and then transferring this oud sound to the Sampler program with this microphoning technique. The study's subject aims to be a useful model that can be used in the music education process. The research was carried out by experimentation and literature review methods. A Peshrev that experts (music teachers, studio and recording technologies experts [tonmeister and arranger], artists [the Turkish Radio Television Corporation (TRT), the Ministry of Culture], academics and other field experts) know jointly were performed by applying different microphones and microphoning techniques. The recordings were made in the same environment and atmosphere and were made to listen to a sample group of 55 people one by one. Their comments and preferences (opinions) were taken with the“Expert Opinion Questionnaire”form prepared on computer-aided Google Drive. As a result of the research, the natural oud sound obtained with the“Rode NT-55”Mono Microphoning Technique, which is preferred by the experts and has the highest percentage, was transferred to the Sampler program. It is thought that the creation of digital libraries for other traditional Turkish music instruments through the Sampler program will make a significant contribution to the field.