Motorlu taşıtlarda kullanılan ek ısıtıcıların egzoz gazlarındaki atık ısı enerjisinin geri kazanılması
Recovery of waste heat energy in exhaust gas of additional heaters used in motor vehicles
- Tez No: 668895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, sulu tipte bir ek ısıtıcı kullanılan sistemde atık egzoz ısısının, susturucu yerine takılan bir eşanjörle geri kazanılarak ek ısıtıcı yakıt sarfiyatının düşürülmesi hedeflenmiştir. Eşanjörlü sistemde motorun verimli çalışma sıcaklığına daha hızlı ulaşmasını sağlayarak, motordaki aşınmanın ve aynı zamanda çevreye verilen zararın azaltılması amaçlanmıştır. Farklı soğutucu akışkan sıcaklıkları için ek ısıtıcı çıkışında, eşanjör ve susturucu giriş-çıkışında egzoz gazı sıcaklıkları ölçülmüştür. Susturuculu ve eşanjörlü sistem için yakıt tüketimi, soğutucu akışkanı hedeflenen sıcaklığa ulaştırmak için geçen ısınma süresi, elektrik tüketimleri ve gürültü seviyeleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Bütün sıcaklık değerlerinde eşanjörlü sistemin susturuculu sistemden daha az yakıt tükettiği ve daha kısa zamanda hedef sıcaklığa ulaştığı tespit edilmiştir. Eşanjörlü sistemin susturuculu sisteme göre daha fazla elektrik enerjisi tükettiği, ancak tasarruf edilen yakıtla karşılaştırılamayacak düzeyde düşük bir kayıp olduğu belirlenmiştir. Gürültü seviyeleri ölçülmüş, eşanjörün susturucudan daha iyi ses yalıtımı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reduce the additional heater fuel consumption by recovering the waste exhaust heat with a heat exchanger installed instead of the silencer in the system using a water-type additional heater. In the heat exchanger system, it is aimed to reduce the wear on the engine and also the damage to the environment by enabling the engine to reach the efficient operating temperature faster. Exhaust gas temperatures were measured at the additional heater outlet, exchanger and silencer inlet and outlet for different coolant temperatures. The fuel consumption for the system with silencer and exchanger was compared by measuring the heating time taken to bring the coolant to the targeted temperature, electricity consumption and noise levels. It has been determined that the heat exchanger system consumes less fuel than the system with silencer at all temperature values and reaches the target temperature in a shorter time. It has been determined that the heat exchanger system consumes more electrical energy than the system with silencer, but has a low loss that is incomparable with the fuel saved. The noise levels have been measured and it has been observed that the heat exchanger provides better sound insulation from the silencer.