لأخيار في الأحاديث النبوية دراسة تحليلية
Nebevi hadislerde fazîlet ve kemal sâhipleri hakkında - analitik çalışma / The best's in the prophetic hadith's an analytical study
  1. Tez No: 668907
  2. Yazar: MUSTAFA MOHAMMED KHALID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“El-ehyâr, el-Esfiya', el-Hadis, es-Sunne, ulu'lazm”adındaki tez çalışmamızda araştırma ve analiz yaparak İslam toplumundaki Ehyâr (insanlar en hayırlısı) rollerini ve temel etkilerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada ki en önemli hedef Ehyarın, güzel niteliklerini sıralamaktır ve kötü niteliklerinin de zikredilmesidir. Bunun yanında Peygamberlerin ve elçilerin güzel niteliklerini söylemek ve onların izlerinden giden, tabi olan ve güzel niteliklerine sahip çıkan isimleri de zikretmektir. Ayrıca bu çalışmada yukarıda beyan ettiğimiz güzel insanların (Ehyar) niteliklerini, mertebelerini ve varacakları makamlar hakkında bilgi aktarmaktır. Zira bütün bunların toplumların ve milletlerin kalkınabilmesi ve ıslah edilebilmesi için son derece öneme arz etmektir. Güzel nitelikte olan insanların toplumdan yok olmaları durumunda toplumların tamamı zelalete erer ve sıratı müstakimden cayarlar. Bununla ilişkin Kuran ve Sünnette söylediğimizi gösteren birçok örneğe sahiptir. Bu tez çalışmamızda, Ulu'l-Azm Peygamberlerin üst niteliklerini ve aralarındaki faziletleri ele aldık. Naslarda yapılan araştırma neticesinde Hz. Peygamber Muhammed (s.a) Peygamberlerin en faziletlisidir. Kendisinden sonra Sahabeler, tabiun ve tabiu tabiunlar gelir. Bunun yanı sıra alimler ve takvasında ilerleyenler başa gelir. Bunların sıfatları, dereceleri ve Allah katındaki mertebelerini bu araştırmada inceledik. Çalışmamız ne kadar kapsamlı olsa bile ehyarin nitelikleri çoktur. Bu nedenle sadece önde gelen sıfatları hakkında inceleme yaptık. Örneğin sabır, dürüstlük, hakka sahip çıkma ve buna benzer sıfatlardır. Çalışmamızın sonunda, ehyar kesimi belirli niteliklere sahip olmalarından dolayı kendi toplumlarında birinci mertebeye gelmişlerdir. Bu mertebelere ulaşmaları neticesinde dünya ve ahiretin felahına ermişlerdir. Bu çalışmada ki yazar, tarihi metoda başvurarak gerekli olan bilgileri topladı ve elinde bulunan bilgileri incelemek ve nitelendirmek için niteliksel metoda başvurdu. En sonunda, ehyarlarla ilgili elde edilen birikimleri sonuçlandırarak çalışmayı sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has dealt with the topic“The Best's in The Prophetic Hadith's An Analytical Study”and the researcher in it explained their main role in their influence on the Islamic community by introducing the good people. The purpose of this message was to explain the good people and the bad ones that match them. He mentioned the characteristics of the prophets and messengers, those who followed their path, among their companions, and those who followed them, and those who imitated their noble qualities, I also dealt with their qualities, degrees, and proxies, because this is extremely important in reforming societies and advancing nations. They are role models. Who, if they are lost, society is lost, strayed and moved away from the path of truth, There are many examples of this in the guidance of the Prophet and the Holy Quran, The research also discussed the good characteristics of the biographies of the“ People of determination”of the messengers, and the preference among them. It is clear through the texts and hadiths of the Prophet that the Prophet Muhammad is the best of the prophets. And then the preference for his honorable companions in the first place, and after them the followers and those who followed them, among the scholars, by mentioning their characteristics, their degrees, and their position with God Almighty. It is no secret that the qualities of the good are many, and the researcher confined himself to mentioning some of the qualities that were distinguished by them, such as patience, honesty, determination to support the truth, and other qualities that they were distinguished by the study concluded that the good guys were distinguished by the good qualities and qualities that made them the highest in their society, and then raised their degrees to the praiseworthy and high position in this world, then in the hereafter, The researcher relied in his study on the historical method, in terms of the use in collecting the scientific material, and the descriptive method for describing this material, scrutinizing and analyzing it, and then the deductive approach in extracting opinions from the hadiths of the good guys and analyzing them.