Saudi Arabia-United States of America relations (1930-2000)
Suudi Arabistan-Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri (1930-2000)
  1. Tez No: 669054
  2. Yazar: QUSAY ABDULAZEEZ MOHSIN MOHSIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, ABD ile Suudi Arabistan arasında onyıllardır var olan ve sürdürülen işbilirliği ve ortaklık ilişkisini ele almaktadır. Suudi Arabistan Krallığının kuruluşundan itibaren iki ülke arasında başlayan işbirliği ilişkisi petrol üzerine odaklanmıştır. Bunun yanında iki ülke bölgesel hegemonya konusundaki ortak çıkarları etrafında ittifak etmişlerdir. İran, 1979'dan beri iki ülkenin de ortak düşmanı haline geldiğinden beri Ortadoğu'da bölgesel politikalar daha karmaşık hale gelmiştir. Hem ABD'nin hem de Suudi Arabistan'ın kendi çıkarlarını gerçekleştirmek adına bölgesel politika üzerindeki etkileri güçlüdür. İki ülke özellikle İsrail konusunda ayrışıyor olsa da ekonomik ve askeri çıkarlar, bu ve benzeri kimlik odaklı sorunların üstesinden gelinmesini sağlamıştır. ABD, bir yandan Suudi Arabistan'ı kendi savunma sistemini kurmak ve geliştirmek konusunda desteklerken, diğer yandan kendi askeri üslerini de ülkede tutmayı başarmıştır. Temel olarak iki ülkenin çok ciddi ideolojik, siyasal ve moral farklılıkları olsa da ekonomik ilişkilerini sürdürebilmek ve karşılıklı çıkarlarını gerçekleştirebilmek adına çatışmadan kaçındıkları rahatlıkla söylenebilir. Bu çalışma ABD ile Suudi Arabistan arasındaki uzun süreli işbirliğinin altında yatan temel nedenleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışma, Ortadoğu'daki petro-politiğin etkisini vurgulayacak ve hem ABD hem de Suudi Arabistan'ın bölgedeki hegemonik tasarımlarına işaret edebilecek bir yaklaşıma dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the bilateral and collaborative relationship between the United States and Saudi Arabia and highlights their partnership over decades. Since the establishment of the Kingdom of Saudi Arabia, the cooperation of both states began with the pursuit of Saudi oil. Moreover, both states also pursued allied interests in the quest for regional hegemony. Since Iran became a common enemy of both states in 1979, the regional politics of the Middle East became more complex and complicated. Both the US and Saudi Arabia had a strong influence on regional policies in pursuit of achieving their national objectives. Although the two states also shared their differences on the issue of Israel, economic and military interests helped to overcome any other identity-related issues. The United States also supported Saudi Arabia in building and strengthening its defense system, while simultaneously keeping its bases in the country as well to secure the territorial integrity of Saud Arabia. It can be assessed that both these states avoided any kind of confrontation despite having serious ideological, political systemic, and moral differences to continue their economic trade. In this line this study aims to reveal the underlying reasons of the long-term cooperation between Saudi Arabia and the US. With this aim the analysis is based on an approach that highlights the impact of oil politics across the Middle East and addresses the hegemonic designs of Saudi Arabia and the United States across the Middle East.