XX. yüzyıl sonrasında modern heykel sanatında figüratif oluşumlar
Figurative formations in modern sculpture art after twentieth century
  1. Tez No: 669055
  2. Yazar: ERCAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
XX. Yüzyıl Sonrasında Modern Heykel Sanatında Figüratif oluşumların araştırıldığı bu çalışma kapsamında birinci bölümde heykel sanatının tanımıyla başlayan sonra heykel sanatının kendi içindeki türleri ele alınmıştır. Heykelin Dönem dönem kullanım eşyası bazen mimari bazen de büyü ve dini ayin gibi konuların içerisinde olduğu ele alınmıştır. Heykelin çağ ve dönemler olarak tarihsel serüveni incelenmiştir. İkinci bölümde ise xx. Yüzyıl modern heykel sanatı ele alınmıştır. Modernleşme sürecinin içerisinde yer alan sanat akımları incelenmiştir. XX. yy. ve XXI. Yy Türk heykel sanatının başlangıcı ve gelişimi incelenmiş, tarihsel serüveni araştırılmıştır. Cumhuriyet sonrası ve günümüz heykeltraşları örneklerle ve açıklamalarla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Figüratif heykel sanatına etki eden, NİCCOLA Betto Bardi Donatello, Augusto Rodin, Henry Moore gibi sanatçılar incelenmiştir. Figüratif heykel sanatının sosyal, siyasal, bilimsel açıdan etkileri ve dünya savaşları sürecindeki gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise tarafımca yapılan çalışmalara yer verilmiş ve çalışmaların gerçekleştiği süreç açıklamalarla yer bulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda figüratif heykelin tarih öncesinden tutun da XXI. yy. yaşamına kadar olan sürede hep var olduğu aslında heykelin var olabilmesi için figürün olmazsa olmaz olduğu görülmüştür. Her duyguda, yaşamın hep içinde olan insan, sanatla birlikte var olmuş ve olacaktır. Çalışmanın oluşum aşamasında birçok tez, makale, kitap ve dergi gibi kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu konuyla ilgili yapılacak araştırmalarda esin kaynağı oluşturacağını düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
With this study, in which the fgurative formations in the art of modern sculpture after the 20th century were scarched, in the first part it starts with the definition of sculpture , then the types of sculpture with in itself werw discussed. In the second part, the art of modern sculpture in 20th century is discussed. Art schools in the modernization era examined. The beginning and development of the 20th and 21st Contury Turkish art of Sculpture has been studied and its historical adventure has been researched. Post republic and contemporary sculptors are discussed with examples and explanations. In the third part, artist such as Donatello, Rodin, Moore who influencad figurative sculpture werw examined. Social, political and scientific affects figurative sculpture and its development in the World wars era werw discussed. In the fourth part my studies are incivded and the process of creation has been mentioned with explanations. As aresult of the study, with the information obtained, it has been observed that figurative sculpture has always existed from prehistory to 21st century and in fact the figüre is indispen sable for sculpture to exist. In every emation, men have been existed with art and will wsist with it. Many sources svich as theses, articles, boks and tournals wrw vsed in the process of the study. I think it will be an inspiration for research on this subject.