Deneysel testis torsiyonunda karaciğer yenilenmesini artırıcı proteinin plazma düzeyinin araştırılması
Investigation of augmenter of live regeneration protein plasma level in the experimental testicular torsion
- Tez No: 669080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Testis torsiyonu, testisin çevresi etrafında dönerek spermatik kordun kıvrılması sonucu oluşan, acil cerrahi müdahale yapılmazsa yol açacağı geri dönüşü olmayan sonuçlar nedeni ile gerçek bir ürolojik acildir. Tanıda kan testlerinin yeri çok kısıtlıdır. Bu nedenle çalışmamızda karaciğer yenilenmesini arttırıcı proteinin, deneysel testis torsiyonunda tanısal değeri araştırılmıştır. Çalışmada 24 adet 250-300 gr tartıda, 10 haftalık, erkek Sprague-Dawley cinsi sıçan kullanılmıştır. Randomize şekilde dağıtılarak altışar sıçandan oluşan gruplar oluşturulmuştur: 2 saat sham kontrol grubu (grup 1), 2 saat testis torsiyonu grubu (grup 2), 4 saat sham kontrol grubu (grup 3), 4 saat testis torsiyonu grubu (grup 4). Torsiyon süreleri sonunda tüm ratlardan doku ve kan örnekleri alınarak incelenmiştir. 4. saat sonunda eş zamanlı olarak alınan Johnsen tübüler biyopsi skorları için yapılan incelemede torsiyon ve sham grupları arasında anlamlı fark olduğu ve torsiyone sol testislerde Johnsen skorunun daha düşük olduğu görüldü (Grup III - Grup IV: p=0,002). 2 saatlik sham grubundan ve torsiyon grubundan eş zamanlı olarak bakılan kanda ALR düzeyleri arasındaki fark incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (Grup I - Grup II: p=0,061). 4. saat sonunda torsiyon ve sham gruplarından eş zamanlı olarak alınan ALR düzeyleri için yapılan incelemede, iki grup arasındaki farkın anlamlı olduğu ve torsiyon grubunda kanda ALR düzeyi için daha yüksek değerlerin elde edildiği saptandı (Grup III - Grup IV: p=0,006). Bu sonuçlara göre, kan ALR seviyesinin iskeminin 2.saatinde henüz anlamlı olarak yükselmese de, organın kurtarılması için kritik süre olan 4.saatinde ise anlamlı olarak yükselmesi, torsiyonda tanısal değerine ait bir potansiyeli olduğunu göstermektedir. Daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a true urological emergency because of the irreversible consequences it will cause if emergency surgery is not performed, which occurs as a result of twisting of the spermatic cord by rotating around the testicle. Blood tests have a very limited place in diagnosis. Therefore, the diagnostic value of the augmenter of liver regeneration in experimental testicular torsion was investigated in our study. In the study, 24 male Sprague-Dawley rats weighing 250-300 g, 10 weeks old, were used. Groups of six rats were formed by randomly distributing: 2 hours sham control group (group 1), 2 hours testicular torsion group (group 2), 4 hours sham control group (group 3), 4 hours testicular torsion group (group 4). Tissue and blood samples were taken from all rats at the end of the torsion periods. In the examination performed for the Johnsen tubular biopsy scores taken simultaneously at the end of the 4th hour, it was observed that there was a significant difference between the torsion and sham groups and the Johnsen score was lower in the torsioned left testicles (Group III - Group IV: p = 0.002). When the difference between ALR levels in the blood taken simultaneously from the 2-hour sham group and the torsion group was examined, it was not found statistically significant (Group I - Group II: p = 0.061). In the examination performed for ALR levels taken simultaneously from torsion and sham groups at the end of the 4th hour, it was found that the difference between the two groups was significant and higher values were obtained for the ALR level in blood in the torsion group (Group III - Group IV: p = 0.006). According to these results, although the blood ALR level did not increase significantly in the 2nd hour of ischemia, it increased significantly in the 4th hour, which is the critical time for organ recovery, indicating that it has a diagnostic potential in torsion. There is need for more comprehensive studies.