Özofagus kanserli hastaların demografik özelliklerinin sağkalıma etkisi
The effect of demographic features on survival in patients with esophageal cancer
- Tez No: 669117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özofagus Kanserli Hastaların Demografik Özelliklerinin Sağkalıma Etkisi Amaç: Çalışmamızda , bölgemizde sık görülen özofagus kanserine yönelik çok sayıda demografik özelliğin ve bununla birlikte bazı epidemiyolojik ve klinik faktörlerin sağkalıma etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: 2013 ve 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji kliniğine başvuran, ayaktan ya da klinikte yatırılarak takip edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi.Hastalara ait yaş, vücut kitle indeksi (VKI), cinsiyet, aldığı kemoterapi rejimleri, kırsalda ya da şehirde ikamet özellikleri, histopatolojik tanısı, tanı anındaki evresi, başvuru şikayeti, tanı anında hipertansiyon ve diabetes mellitus gibi komorbiditelerinin olup olmadığı, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans skoru, kemoterapi protokolleri, kemoterapi sonrası değerlendirme görüntülemeleri, sigara ve alkol kullanım öyküsü, birinci derece yakınlarında (baba, anne ve kardeşleri dahil) özofagus kanseri, mide kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri ve kolorektum kanseri öyküsü gibi bilgiler incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 192 hasta dahil edildi.Çalışmaya alınan popülasyonun 110'u exitus, 82 si sağ durumdaydı. Hastalarımızın 106'sı (%55) kadın, 86'sı (%45) erkekti. Hastaların yaşı 30 ile 86 arasında değişmekteydi. Ortalama yaş 61'di. Ortalama hayatta kalma süresi 44±4 ay (min. 38, max. 49 ay) idi.1 yıllık genel sağ kalım süresü (GSK) %78, 5 yıllık %33 idi. 65 yaş üstü kişilerde GSK süresi 65 yaş altı olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kısaydı (p=0,03).Ailede kanser öyküsü mevcut olan hastalarda GSK süresi, aile öyküsü olmayan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kısaydı (p=0,043).
Özet (Çeviri)
The Effect of Demographic Features on Survival in Patients With Esophageal Cancer Objective: In our study, we aimed to investigate the effects of many demographic features, as well as some epidemiological and clinical factors, on survival in esophageal cancer, which is common in our region. Materials and methods: Patients who applied to Atatürk University Faculty of Medicine Medical Oncology clinic between 2013 and 2020 and were followed up as outpatient or inpatient there, were retrospectively evaluated. Factors such as age, sex, body mass indeks (BMI), place of residence (eg. rural areas or city), histopathological diagnosis, stage at the time of diagnosis, complaint at presentation, presence of comorbidities such as hypertension and diabetes mellitus at the time of diagnosis, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance score, chemotherapy protocols, post-chemotherapy evaluation screenings, history of smoking or alcohol use, history of cancers such as esophageal cancer, stomach cancer, liver cancer, pancreatic cancer and colorectum cancer in first degree relatives (father, mother and siblings) were examined. Results: 192 patients were included in our study. 110 of the population included in the study were died and 82 were in the right state. 106 of our patients (55%) were female and 86 (45%) were male. The age of the patients ranged from 30 to 86 years. Average age was 61 years. The survival time was 44 ± 4 months (min. 38, max. 49 months). Overall survival time (GSK) for 1 year was 78%, 5 years 33%. The duration of GSK in those over 65 years of age was significantly shorter, working compared to those under the age of 65 (p = 0.03). The duration of GSK with a family history of cancer was similarly significantly shorter than patients without a family history (p = 0.043). The duration of GSK was significantly shorter in patients with comorbid disease, compared to those without comorbidities (p = 0.03).