Van ili ve ilçelerindeki özefagus kanseri olan hastaların demografik ve klinik verilere göre retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with esophageal cancer in Van province and districts according to demographic and clinical data
- Tez No: 709601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SAKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Özofagus Kanseri en sık görülen 6. kanser türü olup bölgemizde sık görüldüğünden ve mortalitesi çok olduğundan biz de çalışmamızda van ili ve ilçelerinde özofagus kanseri üzerine belirli parametrelerle demografik bir çalışma yapılmasını amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 2010-2020 yılları arasında Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve Van Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji polikliniklerine başvuran Özefagus Kanseri tanısını alan 18-100 yaşları arasında bulunan tüm hastalar retrospektif olarak alındı. Bulgular: Çalışmaya 518(%43,8) erkek ve 664(%56,2) kadın olmak üzere 1182 hasta alındı. Hastaların median yaş ortalaması 59(22-97) idi. Hastaların 417(%35,3)'si evre-2, 526(%44,5)'sı evre-3, 239(20,2)'u evre-4 hasta idi. Hastalar histopatolojik alt grup olarak 955(%80,8)'i SCC olup 215(%18,2)'i ÖAK ve 12(%1)'si küçük hücreli nöroendokrin karsinom idi. Lokalizasyon olarak hastaların 93(%7,9)'ü üst özofagusta iken, 167(%14,1)'si orta özofagusta olup 922(%78,0)'si alt özofagus yerleşimliydi. Hastaların teşhis esnasında diferansiyasyon olarak 74(%19,3)'ü grade-1, 227(%59,1)'si grade-2 ve 83(%21,6)'ü grade-3 idi. Van ili içerisinde sırasıyla sıklık sırasına göre özofagus kanseri görülme insidansı Merkez, ardından Erciş ve Özalp gelmektedir. En sık vakanın görüldüğü yaşlar grubu 56 ve 57 yaşlardır. Tartışma: Van ili ve ilçelerinde bulunan özofagus kanseri tanısı olan hastaları demografik özelliklerine göre retrospektif olarak inceledik. Çalışmamızda özofagus kanseri tanılı hastaların Van ili ve ilçelerinde sık rastlanıldığına kanaat getirdik. Sonuç: Bölgemiz için özofagus kanserinin tanısının erken konulması amacıyla tarama programları geliştirilmelidir. Çalışmamızın sonuçlarından yola çıkarak Van ili için 40 ile 75 yaş arası tarama programları geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Esophageal Cancer is the 6th most common type of cancer and since it is common in our region and its mortality is high, we aimed to conduct a demographic study with certain parameters on esophageal cancer in the province of Van and its districts. Materials and Methods: All patients between the ages of 18-100 who were diagnosed with Esophageal Cancer who applied to Dursun Odabaş Medical Center and Van Regional Training and Research Hospital Medical Oncology outpatient clinics between 2010 and 2020 were included in the study retrospectively. Results: The study included 1182 patients, 518 (43.8%) male and 664 (56.2%) female. The median age of the patients was 59 (22-97). 417 (35.3%) of the patients were stage- 2, 526 (44.5%) were stage-3, 239 (20.2) were stage-4 patients. As the histopathological subgroup of the patients, 955 (80.8%) were SCC, 215 (18.2%) were EAC and 12 (1%) were small cell neuroendocrine carcinoma. As localization, 93 (7.9%) of the patients were in the upper esophagus, 167 (14.1%) were in the middle esophagus and 922 (78.0%) were in the lower esophagus. During diagnosis, 74 (19.3%) of the patients were grade-1, 227 (59.1%) were grade-2 and 83 (21.6%) were grade-3. In the province of Van, the incidence of esophageal cancer in order of frequency, respectively, is the Center, followed by Erciş and Özalp. The most common ages are 56 and 57 years. Discussion: We retrospectively examined patients diagnosed with esophageal cancer in Van and its districts according to their demographic characteristics. In our study, we concluded that patients diagnosed with esophageal cancer are common in the province and its districts of Van. Conclusion: Screening programs should be developed for early diagnosis of esophageal cancer in our region. Based on the results of our study, we believe that screening programs between the ages of 40 and 75 should be developed for the province of Van.