Early processing of scatterplots: The impact of outlier and content on trend-line estimation
Dağılım grafiklerinin erken işlenmesi: Uç değerin ve içeriğin uyum doğrusu kestiriminde etkisi
  1. Tez No: 669119
  2. Yazar: EMRE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son dönemde veri görselleştirme araştırmalarına temel görsel algı bulgularını entegre etme yönünde artan bir ilgi var. Bu düşünceyi takip ederek, bu tezde, özet temsil algısı, görsel sistemimizin oldukça kısa süreli gösterilen ekranlardaki birbirine uzaysal ya da niteliksel bakımdan benzeyen nesne topluluklarının özet bilgilerini hızlı ve isabetli çıkarabilme becerisi, kavrayışımızın dağılım grafiklerinin işlenmesi kavrayışımıza nasıl katkıda bulunabileceğini inceledim. İki deney boyunca birbirine bağlı iki farklı soruyu cevaplamak için çabaladım. İlk olarak uç değere sahip noktanın izleyicilerin en-iyi-uyum-doğrusu kestirimlerine etki edip edemeyeceğini soruşturdum. İkinci olarak ise tanıdık bir bağlam ve ilişki yönünde uyumlu bir uç değerin varlığının izleyicilerin en-iyi-uyum-doğrusu kestirimlerini etkileyip etkileyemeyeceğini soruşturdum. İki deneyde de katılımcılara uç değer varlığının değiştiği dağılım grafiklerini kısa bir süre için gösterdim. Sonrasında katılımcılar en-iyi-uyum-doğrusu kestirimlerini boş dağılım grafiğinde fare ile çizdi. Katılımcıların çizimlerini alternatif en-iyi-uyum-doğrusu çözümleri ile kıyasladığımda, herhangi bir bağlamın yokluğunda, uç değere sahip noktanın uyum doğrusu çiziminde geriye kalan noktalarla eşit seviyede hesaplamaya katıldığını gözlemledim. Fakat, tanıdık bir bağlam ve ilişki yönünde bir uç değer varlığında, izleyicilerin en-iyi-uyum-doğrusu çizimlerinde uç değere sahip noktanın ağır bastığını gözlemledim. Bu sonuç önceki inanışlarımızın kısa süreli gösterilen dağılım grafiklerinde bile en-iyi-uyum-doğrusu çizimimizi etkileyebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a growing interest in integrating data visualization research with basic visual perception findings. Following this line of reasoning, in this thesis, I investigated how our understanding of ensemble perception, our visual system's ability to accurately and rapidly extract summary information of briefly presented set of objects that are spatially or featural similar, can contribute to our understanding of scatterplot processing. Across two experiments, I sought to answer two separate yet related questions. One, I investigated whether the presence of an outlier could influence how viewers extract best-fits in scatterplots. Two, I investigated whether familiar content and the presence of trend-consistent outliers influenced best-fits extracted in scatterplots. In both experiments, I briefly presented participants with scatterplots that varied outlier presence. Then, participants drew their best-fit estimates by using the mouse. Comparing their responses with possible best-fit alternatives, I found that outliers are equally weighed with the remaining points in trend-line estimates when there was not any context. However, when the relationship depicted in the scatterplot was familiar, and the outlier point represented a trend-consistent position, viewers were more likely to generate best-fits that overweighed those outliers in their responses, demonstrating that prior beliefs could influence our trend-line estimates from briefly presented scatterplots.