Crop processing in the Early Bronze Age houses of İkiztepe: Identification and analysis of archaeobotanical remains
İkiztepe Erken Tunç Çağı evlerinde ekin işleme: Arkeobotanik malzemenin tanımlanması ve analizi
- Tez No: 250638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVANGELİA PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İkiztepe Karadeniz Bölgesi'nde prehistoric çağlara ait şu ana kadar kazısı yapılmış en büyük höyük tipi yerleşim yeridir. Samsun'un yaklaşık olarak 55 kilometre kuzeybatısında, Bafra'nın 7 kilometre kadar kuzeybatısında, günümüz İkiztepe yerleşim yerinin sınırları içerisinde yer alır. Bu çalışmada, İkiztepe'de çeşitli yapı katlarından ele geçen ve Kalkolitik devirden Erken Tunç Çağı III- Orta Tunç Çağı I'e kadar tarihlenen karbonlaşmış tahıl ve meyve tohumlarının yardımıyla ev içlerindeki ekin işleme aktiviteleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Arkeobotanik malzemelerin incelenmesiyle ince eleme işleminin yapıldığı ve depo olarak kullanılan alanlar tespit edilmiştir. Ayrıca İkiztepe ve Anadolu'daki diğer Erken Tunç Çağı yerleşimlerinin ekin işleme alışkanlıklarındaki farklılıklar ve benzerlikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İkiztepe is the largest excavated mound type settlement of prehistoric times in the Black Sea region in Turkey. It is located ca. 55 km northwest of Samsun, 7 km northwest of Bafra and is within the boundary of the present day village of Ikiztepe. The carbonised seeds and fruits secured from the occupation levels of İkiztepe houses dating from Chalcolithic to the Transition period are used to identify the crop processing activities conducted within the domestic units. Areas of fine sieving activity and the storage areas could be detected by the help of the analysis of the archaeobotanical materials. A comparison of the crop processing habits of the occupants of İkiztepe and other Early Bronze Age settlements in Anatolia is also made.