Yüzey işlemlerinin veneer materyalleri ile yüksek dayanıklı termoplastik altyapı materyalleri bağlantısına etkisi
Effect of surface treatments on the bonding strength of veneer materials and high-performance thermoplastic framework materials
  1. Tez No: 669160
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞU ÖMÜR DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı; farklı yüzey işlemlerinin ve veneerleme tekniklerinin, PEEK ve PEKK polimerleri ile indirekt laboratuvar kompoziti (ILK) ve seramik veneer (SV) materyalleri arasındaki makaslama bağlantı dayanımına (MBD) etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: PEEK ve PEKK polimer gruplarının her birinden MBD testi için 140'ar, toplamda 280 adet, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri için ise 7'şer, toplamda 14 adet polimer örnek hazırlanmıştır (7x7x2 mm). Her iki polimer grubuna ait örnekler, MBD ve SEM analizleri için; herhangi bir işlem uygulanmamış kontrol (Cnt), atmosferik soğuk plazma (Pls), sülfürik asit (Sa), kumlama (Sb), tribokimyasal silika kaplama (Rocatec Plus) (Tbc), kumlama + sülfürik asit (Sb+Sa), Rocatec Plus + sülfürik asit (Tbc+Sa) yüzey işlemleri için, alt gruplara ayrılmıştır (MBD, n=10; SEM, n=1). Yüzey işlemleri uygulanan polimer örneklerin SEM analizleri yapılmış (x1200), ILK ve SV bağlandıktan sonra üniversal test cihazı ile 0,5 mm / dk kafa hızında MBD testi uygulanmıştır. Elde edilen Newton cinsinden değerler megapaskal değerlerine dönüştürülmüştür (MPa = N/mm²). MBD test verileri üç yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklem t-testi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir (α=,05). Test gruplarına ait kırık tiplerinin analiz edilmesinde Pearson chi-kare testi, MBD ve kırık tipleri arasındaki korelasyonun değerlendirmesinde ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study was that the evaluate the effect of surface treatments and veneering techniques on the shear bond strength (SBS) of PEEK and PEKK polymers to indirect laboratory composite (ILK) and ceramic veneer (SV) materials. Material and Method: 140 polymer samples (7x7x2 mm) were prepared for each PEEK and PEKK polymer group to perform the SBS test with a total amount of 280; also 7 samples for each polymer to perform scanning electron microscopy (SEM) analysis with a total amount of 14. Each polymer samples were divided into 7 subgroups (n = 10) according to the surface treatments; control (Cnt), atmospheric cold plasma (Pls), sulfuric acid (Sa), sandblasting (Sb), tribochemical silica coating (Tbc), sandblasting + sulfuric acid (Sb+Sa), tribochemical silica coating + sulfuric acid (Tbc+Sa). SEM analyzes of polymer samples with surface treatments were performed. ILK and SV materials were bonded onto the SBS polymer samples. All SBS samples were subjected to SBS test with a universal test machine. The data in Newtons were converted into megapascals (MPa= N/mm²). SBS test data were analyzed statistically by three-way analysis of variance (ANOVA), independent sample t-test, and Tukey HSD test. Pearson chi-square test was used to analyze fracture types of test groups, and Pearson Correlation test was used for correlation between SBS and fracture types. Results: According to the results of the three-way analysis of variance (ANOVA), it was detected that the interaction of surface treatments, polymer type, and veneer material and also the interactions (except polymer type * surface treatment, P = .653) were significant on the SBS results.