Multiple kulturen und digitalisierung - welchen beitrag leisten multiple kulturen im innovationsprozess
Çoklu kültürler ve dijitalleşme - inovasyon sürecine çoklu kültürlerin katkısı nedir
- Tez No: 669159
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTOPH BARMEYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez sistematik bir literatür taraması uygulayanarak hazırlanmış ve yenilik sürecinde çoklu kültürün katkısını araştırmıştır. Bu nedenle Ocak 2017- Haziran 2020 arasında yayınlanan 43 dergi makalesi incelenmiştir. İncelenen tüm makaleler önceden tanımlanmış arama kriterlerine uygunluk göstermiştir. Örgütsel teori ve uluslararası kültürler arası yönetimden gelen yaklaşımlar, anahtar kelimelerin teorik olarak detaylandırılmasında ve seçiminde kilit faktörler olmuştur. Araştırma sonucuna göre temel bulgularımız çoklu kültürün yenilik yapma, yaratıcı olma, birlikte çalışma, bilgi geliştirme ve ekonomik düşünceyi uygulama becerisini ve gücünü artırarak yenilik sürecine katkıda bulunması olmuştur. Bu sonuçlar aynı zamanda, ürün döngülerini kısaltan ve bu sayede kuruluşlara daha fazla ve daha etkili yenilikler dürtüsüyle dijitalleşmede çoklu kültürün önemini vurgulamıştır. Bu potansiyeli anlamak için özellikle ekip düzeyinde beraberinde ise içsel süreçlerinde ve eş zamanlı bireysel becerilerle ilgili olarak çeşitli koşullar gerekmektedir. Örgütsel çevre ve özellikleri de çoklu kültürün katkılarını belirlemektedir. Özellikle belirtilmesi açısından çoklu kültür perspektifinin araştırmalarda sadece küçük bir rol oynadığını belirtilmelidir. Araştırmalar niceliksel yöntemler kullanarak gerçekleştirilmiş ancak dijital dönüşüm ve küreselleşme süreçlerinin karmaşık gereksinimlerini karşılamamıştır. Bu kriterleri karşılamak için yapılacak araştırmalar hem araştırma safhasında hem uygulamada konunun içsel karmaşıklığını kavrayarak gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Applying a systematic literature review the present work explores the contribution of multiple cultures in the innovation process. Therefore 43 journal articles published between January 2017 and June 2020 were analysed. All articles examined had to comply with previously defined search criteria. Approaches from organizational theory and international cross-cultural management are key factors in the theoretical elaboration and selection of keywords. Key findings were that multiple cultures contribute to the innovation process by increasing the ability and strength to innovate, to be creative, to work together, to develop knowledge and to practice economic thinking. These results also highlight the importance of multiple cultures in digitalization, which shorten (among others) product cycles and thus present organisations with the challenge of realising more, and more effective innovations. To understand this potential, various conditions have to apply, especially at the team level and its inherent processes and characteristics, but also in relation to individual skills. The organizational environment and the characteristics of the task also determine the contributions of multiple cultures. It emerges that the multiple cultures perspective, in terms of being specifically mentioned, plays only a minor role in research and that primarily quantitative methods are used, which, however, do not meet the complexity of diversity and the requirements of digital transformation and globalisation processes. In order to meet these criteria research should apply more qualitative research methods. The inherent complexity as well as contradictions should be recognized in both, research and practice.