Türkiye'de ahşap mobilya sektörünün ihracat performansı: İhracat pazarlaması bileşenlerine yönelik öneriler
The exporting performance of wooden furniture industry in Turkiye: Suggestions according to export marketing components
- Tez No: 669174
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojik gelişmelerle beraber haberleşme, taşıma ve bankacılık işlemleri çok kolaylaşmıştır. Bu, insanlığa ciddi zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Fakat bu gelişmeler, ticarette rekabeti arttırmakta ve firmaların ticaretini zorlar hale getirmektedir. Endüstriyel faaliyetlerin yaygınlaşmasıyla, emek yoğun işçiliğin ön planda olduğu küçük ve orta ölçekli mobilya işletmeleri de ürünlerini pazarlamada zor durumda kalmaktadırlar. Bu gelişmeler Türkiye'nin mevcut sektörlerinin incelenmesi ihtiyacını güncel hale getirmektedir. Bu izlekte, bu çalışma ile ahşap mobilya sektörünün en çok ihracatı yapılan altı alt iş kolunun pazarlamaya yönelik karar alanları ve pazarlama stratejileri araştırılmış, sözü edilen alt iş kollarının ihracat verilerine ulaşılarak Türkiye'nin dünya ahşap pazarlama sektörü ve ticaretindeki ahvalinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç, Türkiye'nin ahşap mobilya ihracatının 2015-2019 yılları arasındaki durumunu ortaya koymak ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın verileri, karşılaştırmalı bir gözlem yapılabilmesi adına hem Türkiye'nin ihracat verilerini hem de dünya çapında ithalatçı ülkelerin verilerini içermektedir. Elde edilen niceliksel veriler, kolerasyon analizi ile analiz edilmiş ve böylece Türkiye'nin bu alt iş kollarındaki ihracat potansiyeli ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda, analizler sonucu mevcut ihracatın arttırılabileceğine vurgu yapılarak bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments; communication, transportation and banking transactions has become very easy. This provides the humanity lots of time and money. However, due to these developments, competition increases in trade and makes the companies' trade challenging. With the widespread use of industrial activities, small and medium-sized furniture companies, where labor-intensive work is at the forefront, find themselves in a difficult position in marketing their products. These developments make the need of looking into Turkey's current industry. In this track, marketing decision areas and marketing strategies of the most exported six sub-business branches of Turkey's wooden furniture industry was investigated and it is aimed to reveal Turkey's circumstances in world wood marketing industry by reaching the export data of the mentioned sub-bussiness branches. This aim got limited with data of the years between 2015 and 2019 to explain the situation of Turkey's exports wooden furniture. In order to make a comparative observation, the data contains both Turkey's export data and the data of the importer countries worldwide. The obtained quantitative data were analyzed by correlation analysis and thus, demonstrated Turkey's export potential in these sub-business branches. At the end of the study, some suggestions were made, emphasizing that the current exports could be increased as a result of the analysis.