Okul öncesi eğitimde açık havada öğrenme deneyimlerine yönelik bir eylem araştırması: 'Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum'
An action study on outdoor learning experiences in preschool education: 'Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum'
- Tez No: 669173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MELEK ERBİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar için doğa sınırsız keşifler barındırır. Günümüzde kapalı alanlarda geçirilen sürenin artması okul öncesi eğitimde çocukların açık hava ile buluşturmanın önemini arttırmaktadır. Araştırmacı olan öğretmen, okul öncesi eğitimde çocukların açık havada öğrenme deneyimlerini sağlamak için bahçe etkinliklerini daha verimli hale getirmek istemiştir. Eylem araştırması olarak desenlenen bu araştırma bağımsız resmi anaokulunda, 21 çocuk ve velileri ile gerçekleştirilmiştir. Açık havada öğrenme deneyimleri süreci çocuk, öğretmen ve veliler açısından incelenmiştir. Öğretmen deneyimini de ortaya koyabilmek için kolay ulaşılabilir durum örneklemesi seçilmiş, kendi sınıfıyla araştırmayı uygulamıştır. Çocuklarla olan veri toplama sürecinde mozaik yaklaşımdan faydalanılmıştır. Araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme, gözlem, video ve ses kayıtları veri toplama araçlarıdır. Veriler, eylem araştırması sürecinde eş zamanlı olarak analiz edildiği sistematik analitik analiz yaklaşımı ile çözümlenmiştir.“Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum”adlı uygulamada toplam 6 döngü (uygulama) gerçekleştirilmiştir. Uygulama bittiğinde velilerle bireysel görüşmeler yapılmıştır. Sonuç olarak, çocuklar bahçede olmaktan dolayı mutlu oldukları, bahçede sınırları olmayan geniş alanları tercih ettikleri; öğretmen açısından bahçe etkinliklerinin sistematik bir şekilde oluşturulup, düzenli olarak eğitim planlarında yer verilmesinin önemli olduğu; veliler açısından“Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum”uygulamasının çocuklarına ve kendilerine katkısı olsa da soğuk olmayan havalarda tercih edilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
For children of pre-school education age, nature contains unlimited discoveries. Nowadays, the increase in the time spent in closed spaces increases the importance of bringing children together with the open air in preschool education. The teacher, who is a researcher, wanted to make garden activities more efficient in order to provide outdoor learning experiences of children in preschool education. This research, designed as an action research, was carried out with 21 children and their parents in an independent official kindergarten. The process of outdoor learning experiences was examined in terms of children, teachers and parents. In order to reveal the experience of the teacher, convenience sampling was chosen and he applied the research with his own class. The mosaic approach was used in the data collection process with children. Researcher diary, semi-structured interview, observation, video and audio recordings are data collection tools. The data were analyzed with a systematic analytical analysis approach. A total of 6 cycles (practice) were carried out in the application called“Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum”. When the application was completed, individual interviews were made with the parents. As a result, children are happy to be in the garden and they prefer large areas without borders; It is important or the teacher to create garden activities systematically and to include them in education plans regularly; In terms of parents, it has emerged that the practice of“Bahçe Çocuk'ta Öğreniyorum”should be preferred in non-cold weather even though it contributes to their children and themselves.