Hanefilere göre Aile Hukukunda karı-kocanın birbirleri üzerindeki hakları ve çocukların ebeveynler üzerindeki hakları
The rights of the husband and the wife to each other and the rights of children over patents in Family Law according to the Hanafi school
- Tez No: 669189
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İslam hukuku günlük hayata ilişkin tüm sahalarda birtakım düzenlemeler getirmiştir. Böylece ferdin hak ve yükümlülüklerini bilmesini sağlamıştır. Kişinin, rabbiyle ve toplumla ilişkilerini düzenleyen İslâm Hukukunun en önemli konularından birisi de aile hukukudur. Aile hukukunun temeli ise nikah akdi ile başlar. Nikah akdi ile eşler birbirine karşı İslam'ın kendilerine yüklediği sorumlulukları yerine getireceklerine dair bir söz verir. Nikah ile birbirinin haklarını koruyacaklarına dair sözleşen karı-koca bu evlilikten doğacak çocukların da haklarını korumakla emrolunmuştur. Çünkü İslam sadece karı kocanın haklarını değil evliliğin meyvesi olan çocukların da haklarını muhafaza etmiştir. İslam hukukunun çizdiği sınırlar bazı durumlarda bireyler için tercihe bırakılmışken bazı durumlarda zorunluluk olarak bildirilmiştir. Elbette bu uygulamaların hepsinde temel amaç evlilik müessesinin mutlu ve huzurlu bir şekilde sürdürülmesidir.
Özet (Çeviri)
Islamic law has introduced some regulations in all areas of daily life. Thus, it enabled the individual to know his & her rights and obligations. Family law is one of the most important issues of Islamic Law that regulates the relationship of a person with Allah and all society. The basis of family law starts with the marriage contract. With the marriage contract, the spouses make a promise that they will fulfill the responsibilities Islam imposes on each other. The husband and wife, who made a contract that they would protect each other's rights with the marriage, were ordered to protect the rights of the children born from this marriage. Because Islam has preserved not only the rights of husband and wife but also the rights of children who are the fruit of marriage. While the boundaries drawn by Islamic law are left to individuals in some cases, they are declared obligatory in some cases. Of course, the main purpose of all these practices is to continue the marriage establishment in a happy and peaceful way.