The influence of actual self-congruity, perceived brand quality, and brand trust on advertising effectiveness: A study on generation Z through video ads
Tüketici benlik ve marka imajı uyumu, algılanan marka kalitesi ve marka güveninin reklam başarısı üzerindeki etkisi: Video reklamlar aracılığıyla Z kuşağı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 669188
  2. Yazar: HAVVA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerçek benlik ve marka imajı uyumu, algılanan marka kalitesi ve marka güveni faktörleri hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek ve bu faktörlerin her birinin reklamın etkinliği/başarısı üzerindeki etkisini kavrayabilmektir. Çalışma iki farklı üniversiteden 562 katılımcı ile Z kuşağı üzerinde gerçekleştirilmiş bir araştırmadır. Literatürde yer alan benzer çalışmalardan farklı olarak video reklamların etkinliği incelenmiştir. Video reklamların etkinliği“Etkiler Hiyerarşisi”modeli (Lavidge and Steiner,1961) temel alınarak ölçümlenmiştir. Reklam etkinliği faktörleri olarak da tanımlanan dikkat, hatırlama, tanınma, reklama yönelik tutum, markaya yönelik tutum ve satın alma niyeti gibi altı bağımlı değişken etki hiyerarşisi modelinin ana unsurları olarak kullanılmıştır. Gerekli olan veri; gerçek benlik ve marka imajı uyumu, algılanan marka kalitesi ve marka güveni faktörlerinin farklı seviyelerdeki (yüksek veya düşük) etkilerini karşılaştıran bir modeli baz alarak geliştirilen çevrimiçi anket aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, gerçek benlik ve marka imajı uyumu ile tanıma, reklama yönelik tutum ve satın alma niyeti değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışmanın sonuçlarına göre, algılanan marka kalitesi ve marka güveni faktörleri ile dikkat, reklama yönelik tutum, markaya yönelik tutum ve satın alma niyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulguları, gerçek benlik ve marka imajı uyumunun tanıma, reklama yönelik tutumu ve satın alma niyetini pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca algılanan marka kalitesi ve marka güveni faktörlerinin reklama yönelik dikkati, reklama karşı tutumu, marka tutumunu ve satın alma niyetini pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Diğer bir deyişle, gerçek benlik ve marka imajı uyumu, algılanan marka kalitesi ve marka güveni ne kadar yüksekse reklam etkinliği de o kadar yüksektir. Bu bulgular, reklamcılar için birçok önemli çıkarımın yanı sıra çevrimiçi video reklamcılığı alanında gelecek vaat eden araştırma alanlarına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine how different levels of self-congruity, perceived brand quality, and brand trust impact the effectiveness of symbolic video advertisements among Generation Z members in detail. The study was conducted on Generation Z with 562 participants and unlike similar studies in the literature, the effectiveness of ads was examined using video ads. The influence of these independent factors on advertising effectiveness was analyzed using one of the long-lasting hierarchy of effects frameworks (Lavidge and Steiner, 1961). Six advertising effectiveness factors are examined as the main elements in the hierarchy of effects model: attention, recall, recognition, attitude toward the advertisement (Aad), attitude toward the brand (Ab), and purchase intention. An online experiment was conducted based on a model which compares the effects of different levels of self-brand congruity (high vs. low), perceived brand quality (high vs. low), and brand trust (high vs. low) on the advertising effectiveness factors individually. The results of the study suggest that there is a significant relationship between the level of self-congruity and recognition, attitude toward advertisement, and purchase intention. Furthermore, the results for perceived brand quality and brand trust factors indicate that there is a significant relationship between the level of these factors and attention, attitude toward advertisement, attitude toward the brand, and purchase intention. Also, the findings of the study indicate that self-congruity affects recognition, attitude toward the advertisement, and purchase intention positively. Besides, perceived brand quality and brand trust affect the attention, attitude to the ad, attitude brand, and purchase intention positively. In other words, the higher the self-congruity, perceived brand quality, brand trust the higher the advertisement effectiveness. The study provides key implications and insights in video advertising for future researchers and advertising practitioners.