Çocukluk çağında metabolik sendrom tanısı alan obez hastalarda kardiyovasküler risk faktörlerinin sıklığı ve kardiyak bulguların ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiovascular risk factors and effects of cardiovascular risk factors in obese patients with metabolic syndrome diagnosis in childhood
- Tez No: 669198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESİN KİBAR GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocukluk çağı obezitesinde sıklığı giderek artan metabolik sendromla (MS) ilişkili kardiyovasküler risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çocuk endokrinoloji polikliniğinde 10-17 yaş aralığında (ortalama yaş:14.5±1.8yıl) obezite tanısıyla takipli 76 hasta (46'sı MS, 30'u non-MS) ve 37'si kontrol grubu olmak üzere toplam 113 hasta çalışmaya alındı.Vücut kitle indeksi (VKİ) 95p üzerinde olan olgular obez olarak kabul edildi. Non-MS obez grup normotansif, semptomsuz ve herhangi bir hastalıkla komplike olmamış olgular idi. Metabolik sendrom tanısı IDF'in çocuk ve adelosanlar için tanımladığı kriterler kullanılarak konuldu. M-mode ve PW Doppler ekokardiyografiyle sol ventrikül (SV) fonksiyonları değerlendirildi ve sol ventrikül kitlesi (SVK/gr), ile göreceli duvar kalınlığı (GDK) hesaplandı. Kardiyovasküler risk ve MS oluşumunu değerlendirmede; sol ventrikül kitle indeksi (SVK g/m2), göreceli duvar kalınlığı (GDK), plazma aterojenite indeksi (PAİ:log TG/HDL-K), total kolestrol /HDL oranı ve non-HDL aterojenik göstergeleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the cardiovascular risk factors associated with metabolic syndrome (MS), whose frequency is gradually increasing in childhood obesity. Materials and methods: In the pediatric endocrinology clinic,a total of 113 patients, including 37 of control group and 76 patients diagnosed with obesity (46 MS, 30 non-MS), were included in the study conducted in the pediatric endocrinology clinic. Patients with body mass index (BMI) above 95p were considered as obese. Non-MS obese group were normotensive, asymptomatic and not complicated by any disease. The diagnosis of metabolic syndrome was made using the criteria defined by IDF for children and adolescents. Left ventricular (LV) functions were evaluated by M-mode and PW Doppler echocardiography, and the relative wall thickness (RWT) left ventricular mass (LVM/gr) were calculated. In evaluating cardiovascular risk and MS formation; left ventricular mass index (LVM gr/ m2), relative wall thickness (RWT), plasma atherogenicity index (PAI: log TG / HDL-K), total cholesterol / HDL ratio and non-HDL atherogenic indicators were used.