Yenidoğan döneminde major cerrahi girişim geçirmiş hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the thyroid functions in the preoperative and postoperative period in patients with major surgery in the newborn period
  1. Tez No: 669277
  2. Yazar: GAMZE MUTLUCAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Yenidoğanda tiroid hormonları bebeğin büyümesi, gelişmesi ve hemen tüm organ fonksiyonları üzerine etkilidir. Tiroid hormonları bozukluğunda multisitemik etkilenim olabileceğinden saptanması oldukça önemlidir. Yenidoğanda hipotiroidizm nedenleri arasında tiroid disgenezisi, dishormonogenezisi, annede tiroid hastalığı, endemik iyot eksikliği ve fazla iyot maruziyeti bulunmaktadır. Major cerrahi girişim geçiren yenidoğanlar yüksek oranda povidon iyota maruz kalmakta ve iyot içeriği tiroid hormonlarını etkileyebilmektedir. Bu çalışmada yenidoğan döneminde major cerrahi girişim geçirmiş hastalarda preoperatif ve postoperatif TSH ve sT4 düzeylerini değerlendirerek başta povidon iyot olmak üzere tiroid fonksiyon testlerini etkileyebilecek faktörlerin belirlemesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Geriye dönük yapılan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2015 – 01.11.2020 tarihleri arasında major cerrahi girişim geçirmiş, hastanemiz yenidoğan kliniğinde izlenmiş, otuzuncu gebelik haftasından büyük, annesinde veya kendisinde bilinen tiroid hastalığı olmayan, Down Sendromu ve/veya tiroid horman replasmanı almayan, preoperatif ve postoperatif dönemdeTSH ve sT4 düzeyleri belirlenmiş bebekler alındı. Hastaların öykü, klinik ve laboratuar bilgileri medikal bilgi sistemi nucleus üzerinden tarandı. Pre- post op TSH, sT4 düzeyleri uygulanan cerrahi girişim (çocuk cerrahisi, açık/kapalı kardiyovasküler cerrahi) tipi, iyotla boyanan vücüt yüzdesi, inotrop kullanımları, preoperatif BUN, kreatinin, ALT, AST, post op sepsis gelişimi ve IL-6 düzeyleri kaydedildi. TSH ve sT4'ün biri veya ikisinin gebelik haftası ve postnatal yaşa uygun referans aralıkların dışında olması“bozuk”, referans aralıkların içinde olması“normal tiroid fonksiyonları”olarak değerlendirildi. Veriler tiroid fonksiyon testlerini etkileyebilecek faktörler açısından analiz edildi Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 65 yenidoğan belirlenerek çalışmaya alındı. Olguların 56'sı (%86,2) kardiyovasküler, 9'u (%13,8) çocuk cerrahi klinikleri tarafından opere edilmişti. Ortalama operasyon günü 14,5 ± 6,7 (4-30), preoperatif dönemde tiroid fonksiyon testlerin alınma yaşı ortalama 8,9 ± 5,4 (1-22), postoperatif tetkiklerin alınma süresi ortalama 7,5± 6,8 (1-32) gündü. Olguların preoperatif ve postoperatif sT4 (1,42±0,33, 3,02±2,53) ve TSH (4,13±4,04, 1,39±0,36) değer ortalamaları benzerdi (sırasıyla p değerleri; 0,978 ve 0,437).
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid hormones in a newborn are effective on the growth, development and almost all organ functions of the baby. In case of defective thyroid hormones, it is very important to detect it because multisystemic involvement may occur. The causes of hypothyroidism in newborns include thyroid dysgenesis, dyshormonogenesis, maternal thyroid diseases, endemic iodine deficiency and excess iodine exposure. Newborns who undergo major surgery are exposed to high levels of povidone iodine and iodine content may affect thyroid hormones. In this study, we aimed to determine the risc factors that may affect thyroid function tests, especially povidone iodine, by eveluating the preoperative and postoperative TSH and fT4 levels in patients who underwent major surgery in the neonatal period. Materials and Methods: In this retrospective study, newborns who underwent major surgery between 01.01.2015 – 01.11.2020 dates in Health Sciences University Ankara Dr. Sami Ulus Maternity, Children Health and Disease, Health Application and Research Center, Neonatology Clinic were evaluated. Newborns older than 30th gestational week and whose thyroid function tests were taken preoperatively and postoperatively were included in this study. Pre-pstoperative TSH and fT4 levels, the type of surgical intervention applied to the patients (pediatric surgery, open or closed cardiac surgery), percentage of iodine stained body surface, inotrope usage, preoperative BUN, creatinin, ALT, AST, postoperative sepsis development and postoperative IL-6 levels were recorded. In the preoperative and postoperative periods, TSH and fT4 levels were evaluated together according to the week of gestation and postnatal age. If one or both of TSH and fT4 levels were outside the reference ranges for the week of gestation and postnatal age was considered“impaired thyroid functions”and being within the reference ranges was accepted“normal thyroid functions”. Data were analyzed for risc factors that could affect thyroid function tests. The medical history, clinical and laboratory information of the patients were scanned through the medical information system of our hospital. Results: We had 65 newborn patients who underwent major surgery between 01.01.2015 – 01.11.2020 dates and they had thyroid function tests in preoperative and postoperative periods. Our patients were older than 30 weeks of gestation and all of them were followed in the neonatal clinic. 56 of (%86,2) cases were operated by cardiovaskular surgery, 9 of (%13,8) were operated bu pediatric surgery. Avarage operation day was 14.5 ± 6.7 (4-28) days. In the preoperative period, the avarage taken day of thyroid function tests was 8.9± 5.4 (1-22) days. In the postoperative period, the avarage taken day of thyroid function tests was 7.5± 6.8 (1-32) days.