6362 Sermaye Piyasası Kanunu'nda bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı suçları
Manipulation and market fraud crimes regulated in 6362 numbered Capital Market Code
- Tez No: 669417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
İkinci Dünya Savaşı ve global ekonomik kriz, devletlerin ekonomi alanına müdahale etmesini gerektirmiştir. Bu alanda hukuk düzenlemeleri ve ceza yaptırımları aracılığıyla koruma sağlanması amaçlanmıştır. Sermaye piyasası suçları, küreselleşen dünyada devletlerin uğraştığı önemli sorunlardan biri halini almıştır. Bu kapsamda özellikle bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı suçları en sık karşılaşılan suçlar olmuştur. Bu kapsamda tezimizde Sermaye Piyasası Kanunu'nda düzenlenen bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı suçları çalışılmıştır. Bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı suçları, ceza hukuku sistematiği doğrultusunda incelenmiştir. Konuyla ilgili Yargıtay kararları, ilgili başlıklar altında değerlendirilmiş ve sorunlu noktalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, sermaye piyasası suçlarının daha iyi anlaşılabilmesi bakımından önem arz eden temel bilgileri içermektedir. İkinci bölümde bilgi suistimali ve üçüncü bölümde ise piyasa dolandırıcılığı suçları aynı sistematiğe bağlı kalınarak incelenmiştir. Bu kapsamda her iki bölümde de suçun maddi ve manevi unsuru, korunan hukuksal değer, hukuka aykırılık, teşebbüs, iştirak, içtima ve yaptırım detaylı biçimde ele alınmıştır. Diğer yandan muhakeme hukukuna ilişkin olarak, yazılı başvuru, yetkili ve görevli mahkeme, ispat sorunu gibi konular hakkında da değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Second World War and the global economic crisis required states to intervene in the field of economy. It is aimed to provide protection in this field through legal regulations and penal sanctions. Capital market crimes have become one of the important problems that states deal with in the globalizing world. In this context, especially insider trading and manipulation were the most common crimes. In this context, insider trading and manipulation crimes regulated in the Capital Market Law have been studied in our thesis. Insider trading and manipulation crimes were examined in line with the criminal law systematic. The Supreme Court decisions on the subject have been evaluated under related headings and problematic points have been determined. Our study consists of three parts. The first section contains basic information that is important for better understanding of capital market crimes. In the second part, insider trading crime and in the third part, manipulation crimes are analyzed by adhering to the same systematic. In this context, the material and moral elements of the crime, protected legal value, illegality, attempted crime, participation, muster and sanction are discussed in detail in both sections. On the other hand, with regard to the law of procedure, evaluations were made on issues such as written application, qualified and competent courts, and the problem of proof.