3-6 yaş okul öncesi çocukların sosyal yetkinlik, saldırganlık ve kaygı düzeyleri ile annelerinin kapsayıcı işlev düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Monitoring the relationships between social competence, agression and anxiety levels of 3-6-year-old children and their mother's contaning function
- Tez No: 669429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, 3-6 yaş arası okul öncesi çocukların annelerinin kapsayıcı işlev düzeyi ile bu çocukların saldırganlık, içe dönüklük ve sosyal yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da yaşayan 3-6 yaş arası çocuğu olan 112 anne ve okul öncesi eğitimde çalışan 112 öğretmen oluşturmaktadır. Değişkenlerin değerlendirilebilmesi için Ebeveyn- Çocuk Kapsayıcı İşlevler Ölçeği, Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarına göre çocukların annelerinin kapsayıcı işlev düzeyleri ile çocukların sosyal yetkinlik düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu, çocukların saldırganlık düzeyleri ve anksiyete-içe dönüklük arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre annelerin kapsayıcı işlev düzeylerinin çocukların sosyal yetkinlik düzeyleri üzerinde pozitif yönlü, saldırganlık düzeyleri üzerinde negatif yönlü ve çocukların anksiyete-içe dönüklük düzeyleri üzerinde negatif yönlü bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular literatürdeki bilgiler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between social competence, aggression and anxiety levels of 3-6-year-old children and their mother's containing function. The study group of this research consists of 112 mothers having 3–6-year-old children living in Istanbul and 112 teachers working in pre-school education. In order to evaluate the variables, Parental Child Containing Function and Social Competence, Behavior Evaluation in Children ages 3 to 6 years (SCBE-30) and Demographic Information Form prepared by the researcher were used. According to Pearson Correlation Analysis results, there is a significantly meaningful relationship between mother's containing function and children's social competence in a positive way, and moderately meaningful relationship of children's aggression and anxiety-introversion levels in a negative direction. According to results of regression analysis, it was determined that mother's containing function has positive effect on children's social competence levels, a negative effect on the aggression levels, and negative effect on the anxiety-introversion levels of the children. The results are discussed within the framework literature.