Örgütsel sinizmin örgütsel özdeşleşme ve iş motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of organizatioanal cynicism on organizational identification and motivation
- Tez No: 669437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, örgütsel sinizmin, örgütsel özdeşleşme ve iş motivasyonu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma da kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan 266 kişiden alınan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Sinizm ile motivasyon ve örgütsel özdeşleşme arasında negatif, anlamlı ve zayıf ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizinin sonucunda, örgütsel sinizmin iş motivasyonunu ve örgütsel özdeşleşmeyi anlamlı ve negatif olarak etkilediği tespit edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde ayrıca medeni durum ve gelir düzeyine göre hem motivasyon ve örgütsel özdeşleşme hem de sinizm düzeyleri arasında ortalama olarak anlamlı olarak çeşitli farklılıklar olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of organizational cynicism on organizational identification and motivation. The quantitative research method was used within the scope of the research. In the research, the data obtained from 266 people who were reached with the convenience sampling method were analyzed with the SPSS program. As a result of the research, negative, significant and weak relationships were found between cynicism and motivation and organizational identification. As a result of the regression analysis, it was determined that organizational cynicism significantly and negatively affected work motivation and organizational identification. As a result of the analysis, it was found that there were significant differences on average between the levels of motivation, organizational identification and cynicism according to marital status and income level.