Ordu-Gölköy yöresinde diri örtü temizliği ve toprak işlem çalışmalarında mekanizasyon olanaklarının araştırılması
Research on mechanization possibilities in land clearing and soil preparation work around Ordu-Gölköy country
  1. Tez No: 66944
  2. Yazar: ŞABAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, Doğu Karadeniz yöresinde ağaçlandırma çalışmaları sırasında makine kullanılabilirliğinin araştırılması, yöreye uygun makine ve ekipmanın seçilmesi, teknik ve ekonomik olarak en iyi diri örtü temizleme ve toprak işleme yöntemlerinin belirlenmesidir. Arazi ölçüm ve gözlemleri Ondu Gölköy ilçesi Ağaçlandırma Projesi alanında 19% yaz döneminde yapılmıştır. Makine ve insan gücüyle yapılan diri örtü temizliği ile; üçü makineli, biri insan gücüyle ve biri de kontrol olmak üzere beş farklı toprak işleme yöntemi üzerinde yapılan ölçüm ve gözlemlerin değerlendirilmesi sonucunda şu sonuçlar alınmıştır 1- Makineli diri örtü temizliği için 6,78 saat/ha ve işçi ile örtü temizliği için hektarda 29,57 işgünü/ha çalışma süreleri bulunmuştur. 2- İnsan gücüyle örtü temizliği yapılan alanda yine insan gücüyle toprak işleme için hektarda 30,92 işgünü/ha ve makineli örtü temizliği yapılan alanlarda insan gücüyle toprak işlemede 13,44 işgünü/ha değerleri bulunmuştur. Makineyle örtü temizliği yapılan alanda riperlemede 5,83 saat/ha, pullukla tam alan işlemede 9,36 saat/ha ve pullukla teraslamada 10,26 saat/ha verim değerleri bulunmuştur. 3- Ağaçlandırma alanlarında fidanların ilk yıllarda çok kuvvetli diri örtüyle savaşabilmesi için diri örtü temizliği ve toprak işlemenin yapılması gereği ortaya çıkmıştır. Eğimin makineli çalışına için uygun olduğu yerlerde, bu çalışmaların makine ile yapılmasının hem daha ekonomik olduğu, hem iklim nedeniyle çalışma sezonunun kısalığı ve hem de işçi bulmadaki sorunlar nedeniyle makineli çalışmanın gerekli olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler : Ağaçlandırma, mekanizasyon, diri örtü temizleme, toprak işleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESEARCH ON MECHANISATION POSSIBILITIES IN LAND CLEARING AND SOIL PREPARATION WORKS AROUND ORDU-GÖLKÖY COUNTY The aims of the study were determining mechanization possibilities for land clearing and soil preparation, machine and equipment and getting the best and the most economic techniques in plantation areas, so mat, unit-times and unit costs were studied.This research was applicated in Plantation Project areas around Gölköy county, because it has the most potential forestation areas by machines in the humid Eastern Black Sea region. Two different land clearing treatments; man-powered and machinery; and five soil preparation techniques, man-powered, three different mechanization and control treatments were applicated. The results are as follows: 1. Unit times per hectare lor land clearing were obtained as 6,78 hours and 29,51 days for by machine and man-powered treatments respectively.. 2. Unit times per hectare for soil preparation treatments observed as 30,92 days for man-powered treatment in an area cleared by workers before, and 13,44 days for man- powered in an area cleared by machine. The unit times per hectare in an area that cleared by machines were determined as 5,83 hours for ripping, 9,36 hours for complete ploughing and 10,26 hours for ploughing on plots or terraces. 3. Against the Rhododendron species, land clearing and soil preparation is necessary for samplings before planting for living and growing better. Since using machines in plantation areas is more economical then workers, these treatments must be done by machines, as possible. Mechanization is also more economical because the working season becomes shorter depends on rainy climate, and there is not enough worker in summer in the region.. Key words : Afforestation, mechanization, land clearing, soil preparation