Non-place as home in road films
Yol filmlerinde ev kavramı
  1. Tez No: 669450
  2. Yazar: ÖVGÜ BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÇİĞDEM THWAİTES DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Avrupa ve Doğu Avrupa'da sınırların geçildiği üç yol filmindeki mekan and ev kavramlarını inceler. Yol filminin tür olarak Amerika'da doğduğu düşünülse de farklı ülke ve coğrafyalarda yeni yol filmleri yapılmaya devam edilmektedir. Amerika tarihinde yerli halk ve Avrupa'dan gelenler arasındaki sınır kavramı, yani 'Amerikan frontier' günümüzde artık kalmasa da, sınır kavramı çok çeşitli mecralarda kendini gösterir ve yol bunlardan biridir. Yol filmlerinde yol kimlik arayışının yapıldığı bir sınır olarak kabul edilebilir; hudut geçtikçe kişi kendi benliğinin sınırlarını zorlar. Evi terk edip yola koyulma evdeki 'absence', yani yokluk temelli olduğundan yolculuk yeni bir ev arayışını temsil eder. Bu bağlamda yol kavramı Marc Auge'nin mekan ve yok-mekan teorisi ile incelenebilir. Yer değiştirme motivasyonu evdeki yoklukla eşleşen huzursuzluktan kaynaklıdır; yol ana karakteri benlik, ev ve aidiyet duygusu arayışına götüren bir yolculuğa çıkarır. Tarihsel ve kimlikle ilişkili bir mekan olarak kabul edilmeyen ve bir yok-mekan olan yol ev haline gelebilir mi? Yoldayken evde hissetme hali mümkün müdür? Bu tez, Fatih Akın'ın Temmuz'da (2000), Ali Atay'ın Limonata (2015) ve Steve Bendelack'ın Mr. Bean Tatilde (2007) filmlerini yol filmi türünün tematik ve görsel gelenekleri ile birlikte inceleyerek bu sorulara cevap arar. Anahtar kelimeler hareketlilik, sınır, ev, yok-mekan ve yolculuk olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis interrogates the meaning of place and home in three border-crossing road films in Europe and the Eastern Europe. The road film genre is thought to be born out of America, however, road films are continuously made in different countries and geographies. The American frontier no longer exists, but the concept of frontier can be found in various realms and the road is one of them. In road films, the road acts as a frontier, where self-searching happens; as the borders are crossed, the frontiers of self are challenged. Dislocation happens due to the absence at home, and the journey represents a search for a new home. In this context, the concept of road can be analyzed with Marc Auge's place and non-place theory. The motivation behind dislocation comes from the restlessness that is associated with the absence at home; the road takes the protagonist to a journey of searching for self, home and feeling of belonging. Can the road, as a non-place that is not historical and not in relation with identity, become a home? Is it possible to feel home on the road? This thesis aims to find answers to these questions through thematic and visual analysis of the films In July (2000) by Fatih Akin, Limonata (2015) by Ali Atay and Mr. Bean's Holiday (2007) by Steve Bendelack. The keywords are mobility, frontier, home, non-place and journey.