Türk Anayasa hukukunda yasama sorumsuzluğu
The privilege of freedom of speech for parliament members in Turkish Constitutional law
- Tez No: 669471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KÖKÜSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
“Türk Anayasa Hukukunda Yasama Sorumsuzluğu”isimli yüksek lisans tezimiz giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu çalışmamızda yasama sorumsuzluğunun nasıl ortaya çıktığı, genel ifade hürriyetiyle ilişkisi, Türk Anayasasındaki yeri, yasama sorumsuzluğunun önemi, uygulanmasının gerekliliği ve hukuk disiplinleri açısından sonuçları incelenmektedir. Çalışmanın bütününün daha iyi anlaşılması için yasama sorumsuzluğuyla doğrudan bağlantılı egemenlik, temsili demokrasi, kuvvetlerin ayrılığı ve yasama fonksiyonu giriş bölümde kısaca açıklanarak, milletvekillerinin ifade hürriyetine sağlanacak güvencenin gerekliliğinin anlaşılmasına zemin oluşturulmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümü, yasama sorumsuzluğu kavramı, amacı, hukuki niteliği ve kapsamı anayasa hukukunun temelini oluşturan temsil, demokrasi ve milli irade gibi konularla ele alınarak, yasama sorumsuzluğunun tarihsel gelişimine değinilmektedir. Yasama sorumsuzluğunun milletvekillerine özel ve mutlak bir ifade hürriyeti sağlaması, özellikle yasama dokunulmazlığından farkı ve siyasi ifade hürriyetiyle ilişkisi bu çalışmada önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde Anayasanın 83. maddesinden hareketle yasama sorumsuzluğu şartları ve nitelikleri ortaya konulmaktadır. Son bölümde milletvekillerinin yasama sorumsuzluğunun idari, hukuki ve cezai açıdan nasıl bir koruma sağladığı öğretideki görüşler ve mahkeme kararları kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present Master's thesis entitled“The Privilege of Freedom of Speech for Parliament Members in Turkish Constitutional Law”consists of an introduction, three main sections and a conclusion section. This study discusses how legislative nonliability arose, its relationship with general freedom of expression, its place in the Turkish Constitution, the importance of legislative nonliability, the necessity of its implementation and its consequences in terms of legal disciplines. In order to better understand the whole study, sovereignty, representative democracy, separation of powers and legislative function directly related to legislative nonliability are briefly addressed in the introduction section in order to pave the way for understanding the need for assurances to be provided to the freedom of expression of deputies. In this context, the first part of the study discusses the historical development of legislative nonliability by addressing issues such as the concept, purpose, legal nature and scope of legislative nonliability and representation, democracy and national will, which form the basis of constitutional law. The fact that legislative nonliability provides deputies with a special and absolute freedom of expression, especially its difference from legislative immunity and its relationship with freedom of political expression play an important role in this study. In the second part of the study, the conditions and qualities of legislative nonliability are laid out based on the article 83 of the Constitution. In the final section, how the legislative nonliability of deputies provide administrative, civil and criminal protection is addressed within the scope of the views in the doctrine and court decisions.